افرادی که در فصل گرما تحرک بیشتر و یا در معرض نور خورشید قرار می گیرند باید نکات بهداشتی و تغذیه ای مناسبی را دنبال کنند.

از آنجا که اکثر مردم کردستان کشاورز هستند و در تابستان به فعالیت های کشاورزی می پردازند با ورود به فصل گرم سال نیاز است مردم نکات بهداشتی و تغذیه ای مناسبی جهت حفظ سلامت خود انجام دهند.  نه تنها در طبیعت بلکه در داخل شهر و محل زندگی هم نکات بسیار مهمی در فصل گرما است که با رعایت آنها از مبتلا شدن به برخی از بیماری ها جلوگیری خواهد شد.
یک کارشناس بهداشت محیط در دیواندره در گفت و گو با خبرنگار کردپرس اظهار کرد: هر دسته از مواد غذایی که در سوپر مارکت ها به فروش می رسد باید در دمای مناسب نگهداری شود و تعدادی باید حتما در دمای یخچالی نگهداری و عرضه شود که این دما حدود ۳ تا ۵ درجه بالای صفر است. و تعدادی هم مانند بستنی و همبرگر باید در فریزر نگهداری شود. تعدادی هم در داخل مغازه باید نگهداری شود.
کارشناس تغذیه نیز در این باره گفت: در فصل گرما حتی اگر فعالیت آنچنانی نداشته و فقط در شهر قدمی بزنید برای رفع تشنگی آب خنک بهترین گزینه است. باید توجه داشت آب خنک خیلی بیشتر از آب بسیار سرد به رفع تشنگی کمک می کند.
عیسی پیرویسی ادامه داد: علائم کم آبی شامل سردرد و سرگیجه می شود که با بالا رفتن دمای هوا بهتر است  عادت های غذایی را تغییر دهیم و بر اساس آنچه در این فصل لازم است تغذیه نمائیم. از آبمیوه های خانگی که می تواند هم مایعات و هم املاح  به بدن برساند آبلیمو است که یک لیوان شربت آبلیمو به همراه خاکشیر بسیار در این زمینه مفید است.
وی افزود: مردم باید مصرف روغن را در فصل گرما کم و وعده های غذایی را سبک کنند و در یکی از وعده ها میوه قرار دهند. همچنین کمتر استفاده کردن  از مواد غذایی قندی  می تواند مفید باشد. خوراکی های مناسب هر فصل در طبیعت وجود دارد که با آگاهی از خواص آنها و با توجه به وضعیت جسمی از جمله سن، شغل، علاقه و ابتلا به بیماری خاص می توانیم الگوی تغذیه ای مناسبی برای خود و دیگران انتخاب کنیم.
این کارشناس ادامه داد: از آب دارترین میوه های فصل گرم می توان به خربزه و هندوانه اشاره کرد که بالای ۹۰ درصد آب دارند همچنین ان میوه ها هم خنک هستند. یکی از میوه ها هم که باعث شادابی می شود انگور است اما میوه های دیگری در این فصل مانند گیلاس، هلو، انجیر و زردالو دارای ویتامین و انرژی قابل توجهی هست نیاز دیده می شود هر روز از میوه های اشاره شده استفاده شود.
یک کارشناس حوزه بهداشت نیز در این باره گفت: از آنجا که بیشتر مردم این استان در فصل گرما در جلو نور مستقیم مشغول کشاورزی هستند یا در شغل های دیگری مانند ساختمان سازی و راه سازی و غیره فعالیت می کنند امکان این موضوع هست که دچار گرمازدگی شوند. گرمازدگی خطرناک و هرچه سریعتر باید رفع شود.
سامان نوشادی ادامه داد: در این وضعیت بدن دمای زیادی از محیط جذب می کند و قادر به رفع آن نیست که در مهمترین اقدام باید با استفاده از بسته های یخ، آب سرد و بیرون آوردن لباس های اضافی سریع دمای بدن را پایین آورد.
نوشادی بیان کند: آفتاب باعث به وجود آمدن لک، پیری زودرس و سرطان می‌شود و حتی پوست را خشک می‌کند باید از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید که راه‌های مختلفی برای محافظت پوست در مقابل آفتاب وجود دارد. برای حفاظت از پوست می‌توانید در ساعتی از روز در مقابل آفتاب قرار نگیرید یا از کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی استفاده کنید اما یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از آفتاب استفاده از ضدآفتاب‌های موضعی است که باید متناسب نوع پوست خود از این کرم‌ها استفاده کنید و اگر پوست چرب، خشک، مختلط یا حساس دارید، باید ضدآفتاب را براساس نوع پوست‌تان انتخاب کنید.
مهدی کاظمی ادامه داد: برخی از بطری ها که دارای شفافیت هستند زودتر نور خورشید را جذب می کنند و نور مستقیم باعث از بین رفتن برخی از ویتامین های موجود در محتویات بطری می شود که خطرناکترین بحث ممکن در این زمینه این است که احتمال می رود نور مستقیم خورشید بخشی از ترکیبات سرطانزایی بطری را جدا کند و وارد محتویات داخل بطری کند.
وی افزود: مردم مواد غذایی در معرض مستقیم نور خورشید را تهیه نکنند و مواد غذایی که برای مصرف در طبیعت تهیه می کنند را سرد نگه دارند و از تماس آنها با خاک و زمین جلوگیری کنند و همچنین از نشستن حشرات روی مواد غذایی قابل مصرف ممانعت کنند.
کاظمی بیان کرد: در روزهای تعطیل مردم دوست دارند به همراه خانواده یا دوستان به طبیعت سفر کنند و چند ساعتی را در بیرون از محل زندگی و کار باشند. حدالامکان اگر مطمئن نیستند به محلی که می روند آب سالم و بهداشتی وجود ندارد آب معدنی و بسته بندی را به همراه خود ببرند. و به مدت ماندگاری مواد غذایی در خارج از یخچال که با خود بیرون می برند توجه و به موقع مصرف کنند.
وی ادامه داد: مراقبت از کودکان در طبیعت بسیار مهم است چون کودکان به دلیل حضور در محیطی جدید دوست دارند این طرف و آنطرف بروند که والدین باید با استفاده از کلاه او را از نور خورشید محافظت کنند و نگذارند دست های او زیاد با زمین و محل های اطراف تماس داشته باشد.
انتهای پیام/۹۲۰۰۱/کردپرس