با تلاش هنرمندان دیواندره ای دیوارهای این شهر با نقاشی های زیبا حان تازه ای گرفتند

«فاروق فیاضی» هنرمند و نقاش دیواندره ای که در حال حاضر مشغول نقاشی دیوارهای شهر دیواندره است مصاحبه کردپرس با این هنرمند را بخوانید.
این هنرمند نزدیک به ۱۵ سال است به صورت حرفه ای طراحی چهره و نقاشی کار می کند و به گفته خودش  از بچگی عاشق نقاشی کشیدن بوده و تا الان کارهای زیادی با تکنیک‌های مختلف انجام داده‌ اما در حال حاضر بیشتر سبک واقع گرای یا رئالیسم کار می کند. خودش می گوید اگر اگر نقاش نبودم حتما یک شاعر و یا یک نویسنده می شدم.
کردپرس – طراحی و نقاشی را پیش چه کسی شروع کردید؟
صادقانه بخوام جواب بدم من کاملا به صورت خود آموز طراحی انجام می دادم و با تمرین، تکرار، عشق و علاقه ای که داشتم طراحی و نقاشی یاد گرفتم اما باز هم جا دارد از دوست عزیزم عرفان رضایی که هم دوست و هم استاد من بودن تشکر کنم چون من تقریبا در دوستی با عرفان کم کم نقاشی هایم پخته تر و حرفه ای تر شدند.
کردپرس – در مورد نقاشی های که بر دیواره های شه کشیده اید حرف بزنید.
نقاشی دیوارهای شهر کاری است کاملا باید با عشق انجام شود و تمام مردم شهر هر روز فرد نقاش را احساس می کنند نقاشی دیواری به نظر من کاری است مقدس و باید با تمام وجود انجامش داد و جا دارد از شهردار محترم و مردمی و دلسوز شهرم جناب مهندس ناصح محمد خانی تشکر کنم که واقعا اگر وجود ایشان نبود هیچ یک از این اتفاق های خاص و جالب برای شهر من نمی افتاد.
دیوارنگاری به عنوان یکی از بسترهای هنر همگانی دارای پیشینه ای دیرینه است و جزو هنرهایی ا‌ست که بیشترین تعامل را با عواملی همچون معماری، محیط و مخاطب دارد. یک اثر دیواری علاوه بر جنبه های زیبایی ‌شناسانه و تزیینی در محیط میتواند قالب های بیانی و مفهومی متفاوتی برای مخاطب داشته باشد. تأثیرات زیباشناسانه این هنر بر جامعه و تنوع کاربرد آن در اجراهای گوناگون سبب شده تا هر روز بیش از گذشته به آن توجه شود.
چیزی که خیلی زننده و ناراحت کننده است، این است که هنرمند ببیند فردی با اسپری یا چسباندن آگهی بوم نقاشی اش را خراب می کند که خوشبختانه مردم این موضوع را درک کرده اند و تا حالا هیچ کدام از نقاشی ها تخریب نشده است.
کردپرس – مزایایی نقاشی دیوار چه چیزهای هست؟
از جمله برجسته ترین مزایای نقاشی دیواری می توان به مواردی از جمله ارزش هنری بسیار بالای آن، تنوع نامحدود طرح ها و رنگ ها، زیبایی فضای شهری، قابلیت اجرای طرح در هر وسعتی از دیوار،به این صورت که طراح قادر است سایز نقاشی را با محیط مطابقت دهد. جدید و متفاوت بودن این سبک در ایران، قابلیت تطابق با هر سلیقه ای اعم از سنتی و مدرن و دوام و طول عمر بالا اشاره کرد.
کردپرس – کیفیت از نظر شما چه معنایی دارد؟ چه نظری در مورد نقاشی دیوار دارید؟
کیفیت در هر کاری حرف اول را می‌زند و طبیعتأ برای من هم خیلی مهم است، اینکه کاری که انجام می‌دهم به زیبایی‌های دنیا اضافه کند و حس خوبی به آدم‌ها بدهد معنی کیفیت از نظر من مقدار عشقی است که در کار وجود دارد. و پیامی که به مخاطب داده می شود معنی کیفیت کار را تعین می کند.
امروزه نقاشی دیواری از نظر ایجاد تآثیرات قوی بصری و آفرینش زیبایی و هماهنگی فرم و ریتم ، نقش ارزشمندی در آثار معماری و زیبا سازی شهری دارد. این رشته هنری اگر به درستی شناخته شود و به درستی به اجرا درآید، با توجه به فضاهای زیبا و با شکوهی که بوجود می آورد می تواند با هنر معماری تلفیق شود، همچنین این توان و اهمیت را در خود دارد که با مایه های فرهنگ و هنر و قوم و ملتی درآمیخته و به آن ارزش و اعتبار والایی دهد.
کردپرس – از چه چیز دنیای هنر ناراحتید؟ به کدام یک از نقاشی‌هایتان افتخار می‌کنید؟
نبود امکانات لازم در اختیار من و امثال من کم توجه بودن بعضی از دوستان و خیلی چیزهای دیگر
می توانم به جرات بگویم در تمام کارهای که کردم عشق وجود دارد حتی تمرین های خط خطیم برام عزیز هستند و واقعا نمی توانم اسم یکی از آنها را ببرم تمام کارهایم مثل بچه هایم می مانند.
کردپرس- از چه تصاویری برای نقاشی روی دیوار استفاده میکنی؟ یک دیوار چقدر زمان می برد؟
بیشتر سعی ما در اول بر استفاده از تصاویر فولکلور کردی و مناظر کردی و منطقه بود اما بنابه خواست شهرم سعی کردیم از تصاویر مختلف و چند سبک مدرن هم کار کنیم.
نقاشی درکل بازی با رنگ است و قطعا این بازی اگر با عشق و توانایی انجام شود ایجاد حس خوب و آرامش بر روحیه مخاطب می گذارد. نقاشی دیواری نگین انگشتری هر شهر است و به این معنی که هنوزم درشهر کسانی دلسوز هستند که چهره شهر را آرایش کنند تا اگر درحد یک لبخند و تعجب یک کودک دلی را به دست آورده باشیم. مطئناً تأثیر مثبتی خواهد داشت در شهری که از موانع بصری فراوان پوشیده است، میتوان با نقاشی دیواری این مسائل را تعدیل کرد و از خستگی روحی شهروندان کاست. ولی به شرطی که درست کار شود، نقاشی دیواری باید جزئی از شهر باشد تا بتواند روحیه مردم اثرگذار باشد. نقاشی دیواری حال مردم را خوب می کند.
زمان نقاشی یک دیوار بستگی به طول و عرض دیوار نقاشی روی دیوار است. اما میتوان گفت ۱۰۰مترمربع کار نقاشی دیواری حدود دو هفته زمان لازم دارد.
کردپرس – چه هنرهای دیگری کار کرده اید؟
سازهای کوبه را دوست دارم و در خدمت استاد فرهاد پورنوروز تا حدی تنبک کار کردم ولی متاسفانه هنوز نتونستم کاملا تمام کتب مربوطه را پاس کنم.
گفت و گو از هیوا محمدپور /کردپرس