در مراسمی از دو کتاب جدید اسماعیل عظمی نویسنده و شاعر دیواندره ای رونمایی شد.

مراسم رونمایی از دو مجموعه شعر جدید با نام های ( تریفه‌ی مانگ له سر کلاشینکوف و گولی هستیه‌ری خه والو) اثر شاعر و نویسنده کورد اسماعیل عظمی به همت کتابخانه عمومی شهرستان دیواندره در تالار فردوسی این شهر انجام شد.
این نویسنده قبلا کتاب های فه رهنگی تازه ی هه‌وره‌کان، چرکانه کانی ئیواریه‌کی نامو و کچه‌گیان را به چاپ رسانده بود کتاب های دیگری را در دست چاپ دارد.
در این مراسم که با حضور جمعی از مردم و مسولین و شاعران و نویسندگان مناطق کردنشین برگزار شد یادداشتی از دکتر آرام محمدی درباره نقش هایکو و ذن در خلق تصاویر و نشان دادن زندگی به شیوه ای دیگر ، توسط هنرمند بهزاد رحیمی گرافیست توانا  قرا‌ئت شد.
 در ادامه اسماعیل عظمی به ارایه ی توضیحاتی درباره چگونگی شکل‌گیری هایکو در زبان کوردی، جریان نوگرایی در زبان و ویژگی و مفاهیمی که هایکوهای امروزی به آن می‌پردازند پرداخت.
در این نشست منتقدان حاضر آقایان انور معرفت ، رضا شجیعی ، احمد کریمی به بحث درباره ضرورت و بود و نبود هایکو و کارکردهای زبانی و انسانی و فرهنگی آن در زبان کوردی پرداختند.
 احمد کریمی شاعر و تحلیلگر ، به جنبه های زیبایی شناسی و ادبی هایکو در زبان پرداخت و هایکو را ضرورت و لازمه ی عصر حاضر دانست.
انور معرفت محقق و پژوهشگر شناخته شده ، ضمن تحلیل و تقسیم بندی جریان نوگرایی در ادبیات کوردی به اهمیت بازتعریف و تبیین تیوریک هایکو در زبان کوردی از طرف منتقدان و هایکو نویسان اشاره کرد.
در ادامه رضا شجیعی جامعه‌شناس و مدیر نشر گوتار به اهمیت محتوا و ذن در هایکو اشاره کرده و نشر کتابهای حاضر در زمینه هایکو را خوب اما ناکافی عنوان کرد. در پایان با اهدا لوح تقدیر و جایزه از طرف کتابخانه عمومی از آقایان اسماعیل عظمی شاعر و بهزاد رحیمی گرافیست تقدیر بعمل آمد.