رئیس ورزش و جوانان دیواندره آخرین وضعیت ورزش دیواندره را در گفت و گو با کردپرس تشریح کرد.

به گزارش کردپرس با «گلاله محمدسلیمی» رئیس ورزش و جوانان دیواندره در ارتباط با وضعیت سالن‌های ورزشی و مسابقات پیش رو به گفت و گو نشستیم که در ادامه می خوانید.

سالن های ورزشی دیواندره چه وضعیتی دارند؟

در ارتباط با فعالیت های تابستانی سانس های سالن های ورزشی چند برابر شده است. با توجه به جمعیت شهرستان تعداد سالن های ورزشی کم است یکی از مشکلاتی که اداره ورزش و جوانان شهرستان با آن  مواجه است استفاده نکردن هیئت های ورزشی از تمام  ظرفیت‌های سالن است.

بیشتر سانس های شیفت صبح خالی است اما هیئت ها و ورزشکاران تمایلی به استفاده در این ساعت ندارند این وظیفه مربیان و روسای هیئت ها است که ورزشکاران را قانع کنند تا در هر ساعتی که لازم شود  سر تمرین  بیایند. چهار سالن ورزشی در شهر دیواندره وجود دارد و یک سالن هم در روستای نساره است که متاسفانه سالن ورزشی روستای نساره به دلیل کفپوش ناسالم مورد استقبال قرار نمی گیرد.

هر چهار  سالن شهر دیواندره به تعمیرات اساسی نیازمند است موتورخانه هر چهار سالن مشکل دارد تعمیر و تجهیز این سالن ها نیازمند اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیون تومان است.

کفپوش سالن المپیک هم که یکی از سالن‌های پرطرفدار در شهر است از بین رفته آن هم نزدیک بین ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد.

برگزاری مسابقات ملی چه تاثیری در شهرستان دارد؟

مسابقات کشوری آفرود دو دیفرانسیل را با تمام مشکلات از جمله اسکان و ایاب و ذهاب برگزار کردیم. از طریق برگزاری مسابقات ورزشی در سطح ملی می‌توانیم پتانسیل و استعداد های دیواندره را به کشور بشناسانیم. از نظر اشتغال موقت بسیار تأثیرگذار است از آنجا که در همین مسابقات ۳۰۰ نفر همزمان به این شهر ورود کردند و دو روز ماندگار بودند.

مسابقات آفرود در سطح بالایی برگزار شد که باعث شد کم و کاستی ها به چشم نیاید. مسابقات آفرود در چهار دور برگزار می شود که طبق تصمیم فدراسیون اتومبیل رانی و کمیته دو دیفرانسیل اگر  پیست تجهیز شود دور دوم این مسابقات نیز در دیواندره برگزار می شود. خوشبختانه پیست آفرود دیواندره از لحاظ فنی در  سطح بالای قرار دارد.

از آنجا که در فصل تابستان اداره آموزش و پرورش از خوابگاه ها استفاده نمی‌کنند قصد داریم اردوی تیم ملی چند تا رشته ورزشی را به دیواندره بیاوریم.

یکی از مشکلات  اساسی  ورزش در این شهرستان بحث خوابگاه ورزشی است که توانستیم خوابگاه ۵۰ تختی را تعمیر کنیم اما نیاز به یک خوابگاه ورزشی ۱۵۰ نفری دیگر داریم که قرار شده اعتباری برای ساختن این خوابگاه اختصاص داده شود.

در ۳۰ تیر مسابقات استانی مچ اندازی بانوان در رده سنی آزاد در دیواندره برگزار و مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.

اداره ورزش و جوانان به تنهای می تواند به پیشرفت ورزش کمک کند؟

ورزش با یک نفر جلو نمی رود برای پیشرفت ورزش اتحاد و کار تیمی لازم است یک نفر نمی‌تواند معجزه کند. به غیر از اداره ورزش و جوانان دو اداره سپاه پاسداران و آموزش و پرورش درعرصه ورزش فعالیت دارند که خوشبختانه تا امروز حامی ما بودند و هر جا که با کمبود وسایل مواجه بودیم از آنها کمک گرفتیم که انتظار می‌رود همچون گذشته دو بازوی این اداره برای کمک به ورزش باشند.

از آنجا که بهترین راه جلوگیری از آسیب های اجتماعی ورزش است از تمام شهروندان و دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی انتظار می‌رود نسبت به ورزش حساسیت داشته باشند و آن را کمک کنند.

فعالیت ورزشی بانوان در این شهرستان چگونه است؟

در سال‌های گذشته حضور بانوان در عرصه های ورزشی کمرنگ بود اما بعد از اینکه بنده به عنوان اولین مدیر زن در زیر مجموعه وزارت خانه خودمان هدایت یک اداره را بر عهده گرفتم جلسات متعددی با بانوان برگزار کردم که خوشبختانه امروز در اکثر رشته ها بانوان هم فعال هستند.

بانوان باید خودشان مطالبه گر باشند ما آمادگی پذیرش هر راه حلی که مثمر ثمر باشد را داریم.

تعداد مربیان در دیواندره کافی هستند؟

به غیر از جلسات  عمومی جلسات تخصصی را نیز با حضور رئیس هیئت مربی و چند ورزشکار شاخص همان رشته برگزار کرده ایم و تا جایی که توانسته ایم پیشنهادات را عملی کرده ایم.

بسیاری از رشته ها با کمبود مربی مواجه هستیم در برخی از رشته ها اگر مربی فعالیت خود را تعطیل کند آن رشته برای مدتی غیر فعال می شود. مربیان باید بتوانند بعد از خود چند نفر را پرورش و به سطح مربیگری برسانند ما هم کمک خواهیم کرد تا فرد بتواند کارت مربیگری بگیرد بیش از ۱۵۰۰ ورزشکار دارای بیمه ورزشی داریم اما تعداد زیادی هم بدون داشتن بیمه در حال فعالیت هستند که به مربیان و روسای هیئت ها تذکر داده ایم که نسبت به  فعال کردن بیمه ورزشی ورزشکاران اقدام کنند یکی از ملاکهای تخصیص بودجه به ورزش شهرستان تعداد ورزشکاران سازمان یافته است که این موضوع به نفع هیئت ها است و باید برای بیمه کردن ورزشکاران اقدام کنند.

چند سالی است در دیواندره سالانه از قهرمانان تجلیل می شود برنامه امسال چطور بود؟

امسال هم  در مراسمی با کمک دکتر فرشادان نماینده محترم شهرستانهای سنندج دیواندره و کامیاران از قهرمانان ورزشی در سال ۹۵ تقدیر به عمل آمد برای این مراسم ۵ میلیون تومان هزینه کردیم در حالی که سال گذشته ۱۵ میلیون تومان هزینه شده بود.

امسال تمام توان را بر کیفیت گذاشتیم و از موفق ها و پیشکسوتان بر اساس ارزیابی تجلیل شد برای اولین بار هیات های ورزشی را ارزیابی کردیم و بر اساس امتیازات سه هیات برتر را معرفی کردیم این باعث می‌شود دیگر روسای هیات ها هم وظایف اصلی خود را بدانند و از افراد برتر تجلیل شود هیاتی که وظیفه خود را درست انجام دهد می تواند خواسته خود را هم صحیح مطالبه کند.

وضعیت هیات ها چگونه است؟

در روستاها امسال مسابقات فوتبال با کمترین تنش برگزار شد هیات ورزشهای روستایی و بازیهای بومی محلی باید با دیگر هیات ها هم ارتباط داشته باشد و علاوه بر احیا کردن ورزش های بومی محلی باید مسابقات در دیگر رشته ها را نیز برگزار کند.

در روی کاغذ ۳۰ هیئت در شهرستان وجود دارد که  ۲۳ هیئت فعالیت دارند که در تلاش هستیم ما باقی هیئت ها را نیز فعال کنیم.

آخرین وضعیت پروژه های عمرانی در دیواندره چگونه است؟

در چند سال اخیر یکی از مطالبات مهم مردم شهرستان تکمیل و بهره برداری از استخر سرپوشیده بوده است که اخیرا تصمیم گرفته شده از طریق ماده ۲۷ به بخش خصوصی واگذار شود که به زودی فراخوان آن منتشر می شود و تا حالا چند نفر اعلام آمادگی کرده اند. زورخانه زرینه هم تا دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید.

اتفاق خوبی که امسال افتاد برای اولین بار خیر ورزشی در دیواندره خانه ووشو می سازد و قرار شده شهرداری لکه ورزشی برای احداث این خانه معرفی کند.