‌همایش بزرگداشت محزون کردستانی با حضور اقشار مختلف مردم در مجتمع فرهنگی شهر دیواندره برگزار شد.

 ماموستا سیداحمد حسینی متخلص به محزون کردستانی، یکی از علما و عارفان نامدار روستای زلکه‌ این شهرستان بود که پس از اتمام دروس فقهی به‌ سیر و سلوک در عرفان و فلسفه‌ مشغول شد و شعرهای با ارزشی در این حوزه‌ نگاشته‌ است.

ظهر امروز همایش بزرگداشت محزون کردستانی با حضور اقشار مختلف مردم در مجتمع فرهنگی شهر دیواندره با ارائه مقالات تخصصی برگزار شد.

نام بسیاری از بزرگان به فراموشی سپرده شده است

جعفر توان در این مراسم اظهار داشت: شهرستان دیواندره در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود؛ عالمان، ادیبان، شاعران و عارفان فراوانی را در دامان کوه‌های سر به فلک کشیده خود پرورده و نام هر یک از این بزرگان همچون ستاره‌ای در آسمان علم و ادب می‌درخشد.

وی گفت: متأسفانه امروزه نام و یاد بسیاری از این بزرگان به دلایلی به فراموشی سپرده شده است.

فرماندار شهرستان دیواندره تصریح کرد: از چندین سال پیش بزرگداشت‌هایی باهدف پاسداشت مقام علمی، ادبی و اخلاقی چند نفر از عالمان این شهرستان برگزار شده که این کار گام مهمی در ترویج فرهنگ اسلامی و اصول حسنه اخلاقی به شمار می‌آید.

وی گفت: همایش بزرگداشت فقیه، ادیب، عارف و شاعر منطقه سارال ماموستا سید احمد حسینی متخلص به محزون کردستانی با همت دستگاه‌های اداری شهرستان برگزار شد.

مجامع ادبی شهرستان دیواندره در جهت “خلق و تولید آثار فرهنگی” حرکت کنند

در ادامه اشرف احمدی در این همایش اظهار داشت: بارزترین کارکرد مجامع ادبی حفظ صیانت و شناسایی آثار مفاخر گذشته و حرکت در جهت جلب و جذب جوانان و دوری از تقلید و کپی‌برداری از حرکت‌های فرهنگی دیگران است.

وی گفت: باید این مجامع تولیدمحور باشند و در جهت خلق و تولید آثار فرهنگی حرکت کنند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دیواندره تصریح کرد: در ابتدای برگزاری همایش قرار بود که با ارسال فراخوان به محافل و مجامع ادبی منطقه، از صاحبان فکر و اندیشه مقالاتی در محورهای مشخص گرفته شود اما به دلیل ناشناخته بودن و در دسترس نبودن آثار عالم جلیل‌القدر محزون تصمیم گرفته شد که افرادی که به‌صورت مستقیم از آثار و احوال وی آشنایی دارند شرکت کنند.

وی گفت: امیدوارم در محافل و مجامع ادبی سال‌های آینده با برپایی جوایز ادبی و همایش‌های علمی، زوایای پنهان و آشکار زندگی این عالم ربانی برای عموم مردم مشخص و منعکس شود.

کردستان مهد علم و انسان‌های بزرگ است

در ادامه سید محمد حسینی نیز در این مراسم اظهار داشت: کردستان مهد علم و انسان‌های بزرگ بوده است که باید در آینده همچنین افرادی در این خطه ظهور و به مراتب عالی برسند.

رئیس شورای افتا استان کردستان تصریح کرد: ملتی زنده است که دارای هنر، علم و تمدن باشد‍ بنابراین باید همه داشته‌هایمان را زنده نگه داریم.

انتهای پیام/ تسنیم