عملیات سد سیازاخ در محل پیوندگاه دو شاخه رودخانه قزل‌اوزن به‌ نام‌های “کاقلی و شیخ‌حیدر” در سال ۸۲ آغاز شد و در آستانه بهره‌برداری قرار دارد، در گام نخست از طریق مجتمع اوباتو حدود ۴۰ روستای این شهرستان از آب شرب بهره‌مند شدند.

در عملیات ساخت سد سیازاخ زمین‌های کشاورزی حدود ۱۰ روستا زیر آب رفت و خسارت آن به کشاورزان پرداخت شد اما این کار فقط مردم آن روستاها را حاشیه‌نشین شهرها کرد و سود دیگری برای آنان نداشت؛ کشاورزان دیگر روستاهای شهرستان دیواندره نیز فقط بخاطر استفاده از آب سد سیازاخ در روستا مانده‌اند وگرنه چنان دلخوشی به ماندن ندارند چراکه امکانات لازم در روستاها فراهم نیست و با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

برای تامین آب کشاورزی در پایاب سد سیازاخ دو ساحل چپ و راست جهت تحت پوشش قرار دادن ۲۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در شهرستان‌های بیجار و دیواندره تعریف شد اما بنا بر دلایل نامعلوم و علی‌رغم اینکه سد در این شهرستان احداث شده و کشاورزان آن دچار ضرر شدند در گام نخست ساحل متعلق به زمین‌های کشاورزی بیجار تامین اعتبار و در حال تکمیل شدن است.

آب نعمت الهی است و همه مردم حق دارند از آن استفاده کنند اما زیبنده نیست در جایی که سد احداث شده بهره‌برداری از پروژه کشاورزی آن به سال‌های بعد موکول شود.

اظهارات رئیس اداره منابع آب شهرستان دیواندره در مورد سهم آب کشاورزی 

رئیس اداره منابع آب شهرستان دیواندره اظهار داشت: دو ساحل چپ و راست سد سیازاخ ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دیواندره و بیجار را تحت پوشش قرار می‌دهد که ساحل راست نزدیک به ۸ هزار هکتار و بیشتر آن از اراضی شهرستان بیجار است.

ولید خالدیان افزود: ساحل راست که کمتر از ۲۰ درصد اراضی دیواندره را تحت پوشش قرار می‌دهد ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و از طریق تسهیلات بانک بین‌المللی اکو، لوله و قطعات آن تهیه شده است.

وی گفت: در انتخاب ساحل راست قدرت سیاسی برای تکمیل آن نقشی نداشته و بانک مورد نظر پس از بازدید، این بخش را برای پرداخت تسهیلات انتخاب و معرفی کرد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان دیواندره تصریح کرد: ساحل چپ که اراضی کشاورزی دیواندره را تحت پوشش قرار می‌دهد نزدیک به ۱۲ هزار هکتار است اما هنوز وارد فاز عقد قرارداد نشده و زمان آغاز به کار آن مشخص نیست اما در صورت بهره‌برداری تحول عظیمی در حوزه کشاورزی دیواندره ایجاد خواهد کرد.

تنها ۵ درصد از اراضی شهرستان دیواندره “آبی” است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دیواندره نیز اظهار داشت: در کشور ۴۰ درصد و در استان کردستان ۱۰ درصد از اراضی «آبی» بوده در صورتیکه تنها ۵ درصد از اراضی این شهرستان «آبی» است.

حمیدرضا وزیری افزود: با توجه به منابع سرشار آبی در دیواندره تخصیص منابع آبی برای تبدیل زمین‌های دیم به آبی حق این مردم است.

وی گفت: اخیراً مسئولان و نمایندگان مردم در مجلس بر پیگیری تخصیص آب تاکید کرده‌اند، اما این مسئله کافی نیست و همچنان در انتظار تکمیل سد سیازاخ هستیم تا در پایاب این سد بتوانیم ۱۴ هزار هکتار اراضی دیم را به آبی تبدیل کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دیواندره تصریح کرد: در پنج روستای شهرستان ایستگاه پمپاژ جهت تبدیل اراضی دیم به آبی احداث شده و این اداره کارهای شبکه آبرسانی آن را انجام می‌دهد که در صورت تامین اعتبار در ایستگاه “نساره” ۹۰ هکتار، در ایستگاه “گاوشله” ۹۰ هکتار، در ایستگاه “هزارکانیان” ۲۰۰ هکتار، ایستگاه “تازه‌آباد‌ وزیر” ۱۳۰ هکتار و در “تازه‌آباد هیجان” ۱۹۰ هکتار از اراضی به آبی تبدیل می‌شود.

وی ادامه داد: به طور کلی ۹ هزار هکتار اراضی آبی و ۱۵۰ هزار هکتار اراضی دیم در دیواندره وجود دارد و ۶۰‌درصد جمعیت شهرستان کشاورز هستند.

انتهای پیام/