از دیدگاه شرکت کنندگان در جشنواره منطقه ای طنز دیواندره این جشنواره از کیفیت قابل قبولی برخوردار است.

 چهارمین جشنواره منطقه ای طنز بعد از سال ها وقفه به دلیل نبود زیر ساخت و اعتبارات اکنون در شهر دیواندره در حال برگزاری است پیشکسوتان و کارگردانان در گفت و گو با خبرنگار کردپرس در ارتباط با جایگاه تئاتر طنز و جشنواره سخن می گویند.

پیشکسوت و کارشناس تئاتر گفت: طنز جایگاه ویژه ای در جامعه دارد طنز تیغ دو لبه ای است هم می گیراند و هم می خنداند منتها هنوز جایگاه و پایگاه اصلی را پیدا نکرده است چون تئاتر معقوله ای متفاوت دارد و وارد بحث علمی می شویم طنز هم یکی از گرانترین نوع تئاتر است.

محمد زارع زاده اضافه کرد: در برهه ای از زمان زندگی می کنیم که مردم بار مشکلات را به دوش می کشند و این مشکلات مخفی نمی شوند و طنز اینجاست که کاربرد پیدا می کند هنوز طنز واقعی که دسته بندی شود به سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… جایگاه خود را پیدا نکرده است.

وی بیان کرد: متاسفانه مسئولانی که کار فرهنگی و هنری به دست می گیرند استخوان شکسته این عرصه نیستند و نمی توانند بخوبی ظرفیت ها را شناسایی کنند. چند دهه است داریم کار طنز را انجام می دهم و جز اولین افراد در کردستان بودم که کار طنز را شروع کردم اما از نظر معنوی و همفکری هیچ حمایتی نداریم.

زارع زاده تصریح کرد: کار تئاتر جمعی است و عده ای کار بلد باید با همدیگر کار کنند فردی که کارگردان می شود دیگر دکور ساز نیست و باید در هر قسمت از فرد متخصص استفاده شود متاسفانه امروز کارگردان ها همه کاره شده اند و این ضربه ای بر پیکره تئاتر می زند.

وی بیان کرد: جوان های مستعدی در کردستان داریم امیدواریم در سال های آینده چشم انداز خوبی از تئاتر داشته باشیم. صدا وسیمای کردستان نقشی در ارتقای تئاتر ندارد و به نحوی دارد به آن ضربه می زند تخصص در این حوزه وجود ندارد. متاسفانه لودگی را به یک نوع هنر در منطقه تبدیل کرده اند.

این هنرمند افزود: جشنواره طنز دیواندره علی رغم کمبودهای که در این شهر وجود دارد اما کیفیت برگزاری آن مناسب است و امیدواریم در سال های آینده کیفیت این جشنواره بهتر و بهتر شود.

کارگردان ملایری گفت: بیش از ۵۰ سال است کار تئاتر انجام می دهم و در سال ۵۴ فارغ التحصیل شده ام در قبل از انقلاب دو کار سینمایی انجام دادم اما بخاطر عشق به تئاتر در این حوزه به فعالیت پرداختم.

بهرام حاجی علی اکبری اضافه کرد: اعتقاد دارم تئاتر را باید برای اجرای عمومی کار کرد و نیم نگاهی هم جشنواره داشته باشند باید مردم را با تئاتر آشتی داد و کارها بر اساس سلایق مردم باشد.

وی ادامه داد: جامعه ما نیاز به لبخند و شادی دارند تئاتر طنز غم و غصه های روحی و حتی جسمی را از بین می برد چون خنده درمان هر دردی است.

حاجی علی اکبری افزود: در کارهای طنز با لودگی مخالف هستم کار باید درد جامعه را بیان کند. این جشنواره ها از زوایایی مختلف در زندگی مردم تاثیر خواهد داشت. برای ارائه کار خوب متاسفانه طنز نویس کم داریم و همه دنبال کار کلاسیک هستند و برای کار خوب باید تمام عوامل در تخصص خود به کار گرفته شوند.

وی اظهار کرد: سالن های ما در سراسر کشور با کمبود مواجه هستند و در این جشنواره ها مشکلات مقطعی رفع می شود اما بعد از آن ارتقای سالن ها فراموش می شود. ورودی جشنواره ها اگر بیشتر شود شرکت کنندگان می توانند کارهای بهتری ارائه دهند.

این کارگردان بیان کرد: تئاتر نباید به سمت لودگی برود و مردم باید با سالن ها آشتی کنند کارها به سمت مطرح کردن مشکلات اجتماعی در قالب طنز برود. سالن اجرای نمایش های طنز وضعیت مناسبی دارد و در کل در حد وسط سالن پلاتو و نمایش قرار دارد اما کیفیت امکانات در کل خوب است.

بازیگر تئاتر و بازبین چهارمین جشنواره طنز دیواندره گفت: جشنواره منطقه ای باتوجه به امکانات کیفیت مناسبی دارد و در چند سال آینده جایگاه بهتری پیدا خواهد کرد و خروجی خوبی از این جشنواره خواهیم گرفت.

زاهد سبحانی ادامه داد: ۲۶ کار به بخش بازبینی آمد که به دلیل سطح بالای کارها از لحاظ کیفیت در انتخاب ها با مشکل مواجه شدیم که ۱۰ کار را انتخاب کردیم کارهای انتخاب شد که در طنزهای اجتماعی روزمره جامعه باشد که جدا از کارشناسان هنر دوستان راحت این را ببینند.

وی اضافه کرد: یکی از نقطه قوت های طنز در کردستان وجود هنرمندان طنز پرداز در شهر دیواندره است و در استان مثال زدنی هستند از گذشته طنز های با کیفیتی در این شهرستان ساخته شده است سال به سال در حال ارتقا است و جشنواره هم همراه با آن ارتقا پیدا می کند.

سبحانی افزود: دبیر جشنواره یکی از طنزپردازهای دیواندره ای است و این نقطه قوتی برای جشنواره است چون باعث شده این دبیر زیر مجموعه را از اهالی فن انتخاب کند و اگر کیفیتی در برگزاری جشنواره وجود دارد بخاطر همین موضوع است.

چهارمین جشنواره منطقه ای طنز دیواندره با حضور ۶ استان غرب کشور و ۱۰ اثر از تاریخ ۶ تا ۹ فروردین در حال برگزاری و روز دهم مراسم اختتامیه آن در سالن مجتمع فرهنگی ارشاد دیواندره با حضور مسئولان استانی برگزار خواهد شد.