پنج میلیارد ریال حق و حقوق ضایع شده کارگران دیواندره ای با رای اداره کار وصول شد

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی  دیواندره در گفت و گو با خبرنگار بارانی خبر ضمن تبریک هفته کار و کارگر اظهار کرد: ۲۰۰ پرونده اختلاف کارگر و کارفرما رسیدگی شده و معادل ۵۰۰ میلیون تومان حقوق و مزایا کارگر که ضایع شده بود و کارفرمایان از قانون تخطی کرده بودند در قالب رای نوشته و وصول شد.

جمیل فرجی ادامه داد: ۳۹ درصد از دادخواست های واصله به شیوه سازشی حل و فصل شده است و از این حیث رتبه دوم استان را دارا هستیم. در حال حاضر ۱۶ تشکل کارگری و کارفرمای در دیواندره فعال است که شامل ۲ انجمن، ۱۳ نمایندگی کارگری و یک شورای اسلامی کار می شود.

وی اضافه کرد: این تشکلات حدود ۳ هزار عضو دارند که کار ما را آسان کرده اند و رابطی میان کارگر و کارفرما هستند، مسائل و بخشنامه های قانونی زودتر از طریق این تشکل ها ابلاغ می شوند. بزرگترین تشکل هم انجمن کارگران و استادکاران ساختمانی است که در سال ۹۴ تاسیس و بیش از یک هزار نفر عضو دارد.

فرجی بیان کرد: ۱۳۴ پرونده مقرری بیمه بیکاری کارگر را بررسی کرده ایم از این تعداد ۱۱۹ آن برقرار شده و واجد شرایط بهره مندی از بیمه بیکاری بوده اند. ۸۹ درصد پرونده های که کارگر بیکار شده است بیمه بیکاری آن برقرار شده و در استان رتبه اول را داریم.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی  دیواندره گفت: در طرح کارورزی ۸۰۰ نفر ثبت نام کردند از این تعداد ۲۱۴ نفر واجد شرایط در ۷۵ واحد کارگاهی مشغول  به کار شدند علی رغم اینکه دیواندره از نظر صنعتی و واحدهای صنعتی وضعیت مناسبی ندارد اما در این بخش هم رتبه اول استان را کسب کردیم.

جمیل فرجی تصریح کرد: پیش بینی ما این است حدود ۳۰ درصد این افراد در واحدهای کارگاهی جذب شوند و یکی از ویژگی های آن برای کارفرمایان معافیت از پرداخت حق بیمه فرد جذب شده است.

وی در بخش تسهیلات اشتغالزایی بیان کرد: در قالب اشتغال فراگیر و روستایی ۴ میلیارد تومان به ۷۸ نفر پرداخت کرده ایم، در حوزه مشاغل خانگی یک میلیارد و ۱۸۵ میلیون تومان به ۲۵۷ نفر پرداخت و ۹ میلیارد و ۹۱۳ میلیون تومان به ۴۴۲ نفر در قالب تفاهم نامه با سایر ادارات پرداخت شده و در نهایت منجر به اشتغالزایی ۹۹۰ نفر شده است.

به گفته این مسئول، ۶۰۰ واحد کارگاهی در شهرستان فعال که ۴۶ واحد آن بالای ۱۰ نفر کارگر دارند و کارگران مشمول قانون کار در شهرستان حدود ۳ هزار و ۲۰۰ نفر که نسبت به تغییر فصل متغیر است.

وی با اشاره به افزایش دستمزد کارگران افزود: در سال جاری ۱۹٫۸ درصد معادل ۱۸۵ هزار تومان ماهانه دستمزد کارگر افزایش پیدا کرده که به تمام واحدها ابلاغ شده است. از کارفرمایان انتظار داریم قانون را رعایت کنند تا مشکلی برای آن ها پیش نیاید.

انتهای پیام/