کارشناس معماری: بیشتر ساختمان های احداث شده در کردستان به صورت سلیقه ای طراحی شده اند.

امروزه زیبا سازی فضای شهری از اولویت های است که شهروندان با قرار گیری در فضاهای با طراحی مناسب حس خوبی خواهند داشت. با اینکه بسیاری از شهرک های کردستان در سال های اخیر ساخته شده اما نظم و یک دستگی در نمای ساختمان ها دیده نمی شود و بیشتر نمای ساختمان ها سلیقه ای نما سازی شده اند و فاقد نظم خاصی هستند در این ارتباط با مهندس «فرخ عبودی» کارشناس ارشد معماری و مولف چندین کتاب و مقاله تخصصی به گفت و گو نشستیم که در ادامه می خوانید.

پوسته ساختمان های کردستان از الگوی خاصی پیروی می کنند؟

با توجه به بررسی های انجام گرفته در ساختمان های استان کردستان می توانیم به این نتیجه برسیم که ساختمان های اجرا شده در استان کردستان از الگوی خاصی تبعیت نمی کند و بیشتر به صورت سلیقه ای طراحی شده است و در آن هیچ توجه ای به برندینگ شهری نشده است.

در مورد ادارات و ارگان های دولتی هم باید گفته شود که یک نقشه تیپ از کشور ارسال شده است و تمام ادارات مرتبط در ۱۰ شهرستان موجود با اون نقشه تیپ کار کرده اند در حالی که در هر شهرستان ویژگی های منحصر به فرد خاص خودش را دارد.

در کل استان کردستان با توجه به مباحث برندینگ ما بایستی به این سمت و سو برویم که هر شهری دارای ویژگی ها و اختصاصات خاص خودش است و این در حال حاضر موجود نیست یعنی شهرهای ما یک الگوی خاصی را تبعیت نمی کنند و پوسته های ساختمانی عوامل موثر اقتصادی ، اجتماعی و … تاثیر پذیرفتگی  بیشترین تاثیر پذیری از مسائل اقتصادی و هزینه تمام شده بود و در آن هیچ توجه ای به هویت شهری نشده است.

با این شرایط راهکار چیست؟

در نهایت ما باید به این سمت و سو برویم که پوسته های ساختمان را نظام مند و منظم کنیم و خصوصا خیابان های اصلی در شهرها که نماد تجلی معماری آن شهر هستند بایستی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و یک الگو سازی انتخاب شود که برای همه ساختمان ها که مشرف بر خیابان های اصلی هستند پوسته های مناسب و درخور با توجه به شانیت فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و جامعه ما اجرا شود که می تواند هم به مباحث برندینگ شهری کمک کند و هم از نظر جذب توریسم و … مفید باشد.

چرا باید پوسته های ساختمانی کردستان اقلیمی شوند؟

با توجه به مباحث اقلیمی استان کردستان ما بایستی پوسته های ساختمانی را مرتبط با مسائل اقلیمی در نظر بگیریم و بیشتر از پوسته ها با توجه به وجود فصل سرما و بیشتر از پوسته هایی که مرتبط با این نوع اقلیم است استفاده شود و در کنار مسائل اقلیمی باید به مسائل فرهنگی، زیست محیطی ، مسائل اشتغال ، کار آفرینی و … استفاده شود و تا حد امکان ما باید از مصالح بوم آورد استفاده کنیم که این بوم آورد بودن مصالح در استان کردستان هم می تواند به اقتصاد و مشاغل موجود در ساختمان سازی استان کمک کند و به نوعی کالاهایشان خریدار داشته باشد و هم می تواند از نظر جایگاه معماری استان کردستان را ارتقا بدهد و وقتی ما از مصالح بوم آورد استفاده می کنیم این مصالح در خود اقلیم استان کردستان شکل یافتند و در آنجا تشکیل شده اند و زمانی در ساختمان ها به کار برده شود هم می توانند خودشون را با شرایط آب و هوایی ، رطوبت ، نم نسبی ، زاویه تابش آفتاب و … منطبق کنند  در حالی که پوسته های وارداتی این خاصیت را ندارند و هم از نظر هزینه تمام شده گران تمام می شود و هم به اقتصاد استان هیج کمکی نمی کند و هم اینکه با اقلیم و شرایط محیطی استان کردستان سازگار نیست.

انتخاب پوسته های سا ختمانی مناسب چه پیامدهای مثبتی دارد؟

اگر برای ساختمان ها پوسته های مناسبی انتخاب کنیم پیامدهای مثبتی دارد مانند پیامد اقتصادی ، پوسته های ساختمانی مناسب باعث می شود که ساختمان سالهای زیادی دوام بیاورد و در صورت انتخاب پوسته ای مناسب با اقلیم آن منطقه باشد از نظر انرژی هم صرفه جویی می شود و مقدار انرژی تلف شده یا از دست داده به حدقل ممکن می رسد.

مورد بعدی پیامدهای هنری – زیبایی شناسی و معماری هست پوسته ساختمانی زیبا می تواند چشم انداز خوبی به شهر بدهد و مردم از دیدن ساختمان های متناسب و هارمونیک لذت ببرند اما در صورتی که پوسته های ساختمانی هیچ تناسبی باهم نداشته باشند به نوعی تو ذوق بیننده زده می شود و بیننده هیچ ارتباطی را احساس نمی کند.

یک مبحث مهم هست به نام ” برندینگ ” یعنی برند سازی ، هر شهری با توجه به توانایی های که دارد می خواهد یک برند برای خودش بسازد. اگر پوسته های ساختمانی در یک جهت خاص حرکت کنند می توانند بهترین برند برای آن شهر باشند چه از نظر رنگ ، چه از نظر شکل ، چه از نظر مفهوم … اینها می توانند نما و ظاهر شهر را زیبا کنند و مباحث دیگر مثل دوام و ماندگاری و سایر مطالب دیگر می تواند از پیامدهای انتخاب پوسته های ساختمانی مناسب باشد.

شما اخیرا کتابی در مورد پوسته های ساختمانی ترجمه کرده اید تعریف شما از پوسته ساختمان چیست؟

پوسته ساختمانی عبارت است از بخش بیرونی ساختمان که در معرض دید عموم قرار دارد و این مهمترین بخش ساختمان هست زیرا شاید از هر ساختمانی یک نفر ، دو نفر و در نهایت ۱۰۰ نفر از درون ساختمان استفاده کنند اما بیرون ساختمان را روزانه هزاران نفر می بینند و در راستای احترام به حس بصری باید ساختمان ها طوری طراحی شوند که دارای یک هویت باشند و بتواند معانی را به جهان بیرون منتقل کند‌‌.

پوسته ساختمان فقط یک نمای ظاهری نیست  پوسته ساختمان با مخاطب صحبت می کند و برای مخاطب پیغام ارسال می کند و مخاطب با پوسته های ساختمانی ارتباط برقرار می کند‌.

پوسته ساختمانی خوب پوسته ای است که در آن هم زیبایی شناسی و هم طراحی اصول مهندسی رعایت شده است.

نمای بافت های روستایی استان چگونه است؟

نمای بافت های روستایی در مقام مقایسە بانماهای شهری بهتر و با مسمی تر می باشد؛ معماری روستاها بوم آورد تر و طرح ها نیز قرابت بیشتری با محیط طبیعی دارد به عنوان نمونه در روستاهای دهستان قراطوره بخش مرکزی، از جمله ینگی کند، وزیر، جقلو، قشلاق سفید، قزکه، شکر بلاغ، قرچی قران، گادمه گیتر و…  نمای سفید و یکدست روستاها متاثر از خاک مارنی منطقه است و با آن هم خوانی خوبی دارد، همسان با اقلیم است و در برابر بارندگی های سیل آسای فصلی به علت جذب پایین آب بیشترین محافظت را از ساختمان می نماید.  در جریان بارندگی و سیل هشتم خرداد سال جاری این مسئله عینا مشاهده، و اثبات شد.

شهرداری چگونه می تواند هارمونی ساختمان ها را حفظ کند؟

نمای شهرهای استان کردستان در حال گذار از سنتی به سمت مدرنیته شدن است و حتی در برخی نقاط از نماهای پست مدرن استفاده شده است. این بهترین زمان برای مداخله شهرداری ها در نمای ساختمان ها و فنی تر نمودن آنهاست. در این مقطع زمانی لازم است طبق محور های ستاد باز آفرینی شهری کمیته ای در فرمانداری ها تشکیل شود و خطوط ابلاغی کلی نماهای ساختمانی هر شهر بر اساس مسائل جغرافیای انسانی و محیطی به تصویب برسد و پس از تاییداد کمیسیون های تخصصی به اجرا گذاشته شود.