سقزی ها با حضور پرشور خود صحنه های پرهیاهویی را در پانزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز خلق کردند.

به گزارش بارانی خبر به نقل از  ایرنا، تئاتر، هنری شناخته شده و پرطرفدار در مناطق کردنشین به ویژه کردستان است به گونه ای که سالانه در این استان چندین جشنواره بین المللی، منطقه ای و استانی در حوزه تئاتر خیابانی، صحنه ای و محیطی برگزار می شود.
مردم شهرهای مختلف استان همواره با حضور چشمگیر در سالن ها و محل های برگزاری تئاتر، صحنه هایی پرهیاهو و مملو از شور و شوق خلق می کنند که حکایت از رشد فرهنگی و فرهیختگی مردمان این دیار است و این حضور تنها به شرکت در فستیوال ها محدود نمی شود بلکه در طول سال از اجرای نمایش ها استقبال می کنند.
پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز عصر روز چهارشنبه هفتم آذر سال جاری کار خود را آغاز کرد که در روز نخست این فستیوال سه نمایش، روز دوم چهار، روز سوم پنج و روز آخر هم پنج نمایش به روی صحنه رفت.
سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با ظرفیت ۲۸۷ نفر و پلاتو این مجموعه با ظرفیت ۵۰ نفر محل اجرای نمایش ها بود که در زمان اجرا علاوه بر تکمیل ظرفیت صندلی های هر ۲ سالن، عده زیادی نمایش را که گاها بیش از ۲ ساعت به طول می انجامید، ایستاده نظاره می کردند.
برای نمایش هایی که محل برگزاری آنها در پلاتو مجتمع فرهنگی ارشاد سقز بود ۲ اجرا در نظر گرفته شده بود تا بدین وسیله تعداد بیشتری از علاقمندان، تماشاگر این نمایش ها باشند.
ساعت هایی که از قبل برای اجرای نمایش ها مشخص شده بود به ترتیب شامل ۱۰ صبح، ۱۵:۳۰ ، ۱۷، ۱۸ و ۲۰:۳۰ بود که اکثر نمایش ها به دلیل زمانبر بودن طراحی صحنه با تاخیر یک ساعت و حتی بیشتر به اجرا در می آمد ولی این اتفاق باعث ترک محل توسط تماشاچیان نمی شد بلکه هر لحظه هم برتعداد حاضران افزوده می شد.
هرچند سالن هایی هم که برای اجرای نمایش ها انتخاب شده بود از استاندارد لازم برخوردار نبود و افرادی که در گوشه های سمت راست و چپ سالن می نشستند از دیدن بخش هایی از صحنه نمایش محروم می شدند اما این مسئله باعث کاهش رغبت تماشاگران نمایش ها نمی شد.
مدرس، نمایشنامه نویس و کارگردان برجسته تئاتر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نبود سالن استاندارد تئاتر تنها مختص کردستان نیست و این مشکل در تمامی استان ها دیده می شود به طوری که در تهران تنها چهار سالن نمایش استاندارد وجود دارد.
قطب الدین صادقی اضافه کرد: حتی اگر ساختار مناسب هم ایجاد شود چون کم و کاستی هایی در ارتباط با امکانات و تجهیزات مدرن داریم بازهم با مشکلاتی مواجه خواهیم بود.
وی اظهار داشت: اکنون در تمام شهرهای استان مجتمع فرهنگی هنری وجود دارد و رشته دانشگاهی تئاتر در دانشگاه های استان ایجاد شده و بیشتر هنرمندان حوزه تئاتر از طریق دانشگاه آموزش های تئوری را کسب می کنند.
مدرس، نمایشنامه نویس و کارگردان برجسته تئاتر افزود: این موارد نشان از رشد و توسعه تئاتر و ریشه پیدا کردن این هنر در سطح جامعه ما است.
از کودکان ۶ ساله تا پیرمرد و پیرزن های بالای ۶۰ سال تماشاگر نمایش های به اجرا درآمده در این جشنواره بودند و خانم ۵۷ ساله ای که در راهرو منتهی به آمفی تئاتر ارشاد سقز منتظر شروع اجرای نمایشی از گروه تئاتر سنندج بود، به خبرنگار ایرنا گفت: مردم سقز از قدیم الایام به هنر به ویژه نمایش علاقه داشتند.
خدیجه سلطانی افزود: چون سقز سینما ندارد مردم در طول سال رغبت فراوانی برای دیدن تئاتر دارند و بیشتر مردم این شهرستان تماشاگران این هنر هستند.
وی اظهار داشت: در سال های نه چندان دور ۲ سینما در سقز وجود داشت ولی اکنون در این شهرستان سالن سینما و مکان مناسبی برای اجرای تئاتر وجود ندارد.
سلطانی یادآور شد: برای من و هم سن و سال هایم ایستادن در راهرویی که حتی یک صندلی در آن وجود ندارد بسیار سخت است و اگر مکان مناسبی برای تئاتر وجود داشت قطعا در سالن انتظار صندلی هایی نیز تعبیه می شد.
روژینا سلیمی دختر بچه هشت ساله ای که بعد از مدرسه به همراه والدین خود به آمفی تئاتر ارشاد سقز آمده بود به خبرنگار ایرنا گفت: علاقه زیادی به تئاتر دارم و پدر و مادرم هم همیشه به من انگیزه دادند و تشویقم کردند که وارد این هنر شوم.
وی با اشاره به اینکه تابستان ها در کلاس های آموزشی تئاتر شرکت می کند، افزود: در مدت برگزاری جشنواره هم سه نمایش را دیدم که از تماشای همه آنها لذت بردم.
این دختر بچه هشت ساله سقزی یادآورشد: فقط یکی از نمایش ها را به دلیل اینکه خیلی زود صندلی های جلو و وسط آمفی تئاتر تکمیل شد و در ردیف های آخر نشستیم، خوب صحنه ها را ندیدم و برخی از دیالوگ ها را هم متوجه نشدم.
نمایش ملائکه کاری از هنرمندان استان آذربایجان غربی نخستین نمایش و کولبه ره کان (کولبران) به کارگردانی قطب الدین صادقی از سنندج هم آخرین نمایش به اجرا درآمده در پانزدهمین دوره جشنواره تئاتر کردی سقز بود.
به گزارش ایرنا، در طول چهار روز برگزاری این جشنواره ۹ نمایش داخلی، ۳ نمایش خارجی و یک نمایش دربخش ویژه این جشنواره به اجرا درآمد.
این دوره از جشنواره به صورت غیررقابتی برگزار شده و در پایان هم دو نمایش منتخب برای حضور در جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی می شوند.
از دیگر برنامه های جانبی این دوره از جشنواره برپایی نمایشگاه عکسی از دوره اول تا چهاردهم جشنواره تئاتر کردی سقز در مجتمع فرهنگی هنری اداره ارشاد اسلامی سقز و برگزاری نشست های نقد و بررسی و کارگاه های آموزشی بود.