کردستان

پرداخت بدهی های گذشته و انجام کارهای عمرانی جدید با وجود کمبود اعتبارات مالی در شهر زرینه

شهردار زرینه اباتو گفت: توسعه این شهر با توجه به موقعیت مهم جغرافیایی آن یکی از برنامه های کلان در سطح استان است و شهرداری هم با توجه به اینکه در راس نهادهای خدمت رسان قرار دارد، همه تلاش خود را برای پیشبرد این هدف به کار گرفته است.

مهندس محمد محمدزاده، در گفت وگو با کردپرس با بیان اینکه، متاسفانه شهرداری ها در سال های اخیر از نظر مالی در مذیقه هستند، گفت: در شهرداری زرینه تلاش ما این بوده است که با بهره گیری از مدل های مناسب مالی و با همکاری و همراهی اعضای شورای اسلامی شهر مدل «تخصیص بهینه منابع» را به کار گیری کرده و با حذف هزینه های زائد، برنامه های شهری را به خوبی پیش ببریم هرچن قطعا در انجام کارهای اجرایی نواقصی هم وجود خواهد داشت.

پرداخت بدهی های گذشته

وی با اشاره به آغاز مسولیت خود از دی ماه سال ۱۳۹۵ در این سمت گفت: آن زمان شهرداری ۶۵۰ میلیون تومان بدهی داشت، ما در طول این سه سال موفق شدیم این بدهی را به صفر رسانده و کارهای عمرانی، فرهنگی و خدماتی متنوعی هم به انجام برسانیم و در نهایت جمع بدهی ما در حال حاضر حدود ۲۰۰ میلیون تومان است.

محمدزاده افزود: از مجموع این بدهی، ۸۵ میلیون تومان مربوط به پیمانکاران است  و مابقی آن هم بدهی های جاری و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان است.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت مستمر و با برنامه شهرداری و اثرات آن در توسعه شهرهای کوچکی مانند زرینه افزود: تلاش ما این بوده است که برنامه ریزی صحیحی برای پرداخت حقوق و مزایای کارکنان داشته باشیم و خوشبختانه در حال حاضر به نسبت شهرداری های  استان وضعیت مناسب تری از این حیث داریم به طوری که حقوق و مزایای آبان ماه به طور کامل پرداخت شده و تلاش می کنیم تا پایان سال همه معوقات کارکنان پرداخت شود.

انجام کارهای عمرانی

شهردار زرینه اوباتو با بیان اینکه با وجود تنگنای مالی در دو سال اخیر شهرداری زرینه تلاش کرده است، کارهای عمرانی را بر اساس وظیفه خود به هر نحو پیش ببرد و در این راستا کارهای مهمی هم به انجام رسیده است و نکته مهم اینکه انجام این اقدامات به گونه ای بوده است که بدهی انباشته از آن حاصل نشود.

وی زیرسازی و آماده سازی معابر سطح شهر، آسفالت معابر در دو مرحله در سال های ۹۶ و ۹۷ با اعتباری حدود ۶۰۰ میلیون تومان، سنگفرش پیاده روها، جدولگذاری معابر ،احداث غسالخانه، احداث انباری و نمازخانه بین راهی، هدایت آبهای سطحی، اجرای رفیوژ خیابان امام (ره) اصلاح و بازسازی میدان وحدت، طرح های عمرانی شهری از جمله المان ها و نیمکت ها و المان های مناسبتی و ….  را از جمله اقدامات عمرانی در این مدت عنوان کرد.

اجرای طرح هر خانه یک باغ

شهردار زرینه توجه به درختکاری و حرکت به سمت شهری سبز را یکی از اولویت های این نهاد عنوان کرد و گفت: در این راستا در مدت سه سال گذشته بیش از ۹ هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر در شهر زرینه با محوریت شهرداری کاشت شده است.

وی افزود: طرح هر خانه یک باغ در این قالب اجرا شد به طوری که نهال ها از سوی شهرداری در مقابل خانه ها و فضایی که مقدور بوده کاشت شده و نگهداری آن بر عهده شهروندان گذاشته شد تا از این طریق مشارکت آنان را در این امر مهم همراه داشته باشیم. از سوی دیگر در آرامستان شهر و مراتع اطرف و… هم این نهال ها کاشته شده و شهرداری با اهتمام ویژه از این طرح پشتیانی می کند و می توان آن را یک اقدام مهم زیربنایی برای حفظ و احیای محیط زیست شهری عنوان کرد.

جدیت در اقدامات فرهنگی

محمدزاده با بیان اینکه یکی از وظایف مهم شهرداری ها مشارکت در کارهای فرهنگی است گفت: در این راستا این نهاد در شهر زرینه اقدامات گسترده ای انجام داده است. برگزاری جلسات پیش کنگره ۵۴۰۰ شهید استان و ٢٢٨شهید شهرستان و نصب تابلوی شهدا در بلوار اصلی شهر، برگزاری همایش پیاده روی  خانوادگی بخش کرفتو با محوریت شهر زرینه، برگزاری مراسم تقدیر از پیشکسوتان ورزشی و تدارک مسابقات ورزشی ب در جهت تقویت روحیه ورزشی بین جوانان، برگزاری مراسم بومی و محلی و…. هم جزو این اقدامات است.

وی با تاکید بر نقش نهاد شهرداری در توسعه شهر و اشاره به پتانسیل های مهم شهر زرینه ضمن تقدیر از توجه مقامات دولتی از جمله شخص استاندار و معاونین  وی، فرماندار دیوانداره و نمایندگان مردم در مجلس گفت: زرینه دارای پتانسیل های مهمی در حوزهای گردشگری و ترانزیتی و صنعتی برای توسعه است و شهرداری آمادگی خود را برای هر نوع تسهیلگری در این حوزه اعلام می کند.

وی ایجاد منابع درآمدی پایدار برای شهرداری را یکی از ضرورت های عبور از مشکلات این نهاد و تقویت خدمات دهی آن عنوان کرد و گفت: شهرداری زرینه از هر طرحی در این جهت از سوی شورای شهر یا سرمایه گذاران به گرمی استقبال می کند.

مطالب مرتبط