بعد از اطلاعیه های هواشناسی مبنی بر وقوع احتمال سیل، نقاط حادثه خیز شهرستان دیواندره شناسایی شد. شاید خطر سیل باعث شود مسئله وجود نقاط حادثه خیز برای همیشه حل شود.

سیل در استان های گلستان و فارس خسارات جانی و مالی زیادی را به هموطنان وارد کرد که با توجه به بارش های اخیر در بیشتر استان های کشور و اخطارها و اطلاعیه های سازمان هواشناسی مردم را کمی نگران کرد و مسئولان شهرستان دیواندره نیز به مانند دیگر مسئولان استان کردستان با تشکیل جلسات مدیریت بحران دنبال راه چاره ای برای کم کردن خسارت ها در هنگام وقوع سیل احتمالی بودند.

در شهرستان دیواندره همچون دیگر نقاط استان کردستان روستاها و محله های هستند که در مسیر سیل قرار گرفته و یا نزدیکی قابل توجهی به رودخانه های فصلی و دائمی دارند که نگرانی ها را دو چندان کرده است و در این چند روز مسئولان و مردم تمام تلاش را بکار گرفتند تا نسبت به اسکان موقت و ایمن سازی برخی از نقاط را در اولویت قرار دهند.

حدود ۶۰ منزل مسکونی در قسمت پایین شهر دیواندره به اسم محله خلیفه آباد از سال ۵۷ احداث شده است که سال هاست مسئولان و نمایندگان وقت بر روی ساماندهی و جابجایی آن مانور می دهند وجود این محله از چند جهت دارای اشکال است.

 از طرفی چند خانه در بستر رودخانه احداث شده و مابقی خانه ها هم نزدیکی زیادی با رودخانه دارند و تعدادی هم در حریم جاده کمربندی قرار دارد و از طرفی دیگر مجوزی برای احداث و بازسازی در طول این سال ها در این محله صادر نشده است و در چند سال گذشته نیز چند منزل بدون نظارت و مجوز در این محله ساخته شده است.

بصورت موقت تدابیری برای سیل احتمالی در نظر گرفته شده است اما باید این معضل با همت دسته جمعی مسئولان بر طرف شود و فکری اساسی برای این محله انجام بگیرد.

کارشناس هواشناسی می گوید: بر طبق آخرین داده های دریافتی از اواخر روز شنبه ۱۰ فروردین لغایت اوایل روز سه شنبه ۱۳ فروردین شهرستان دیواندره زیر چتر توده هوای کم فشار قرار می گیرد.

هاشم حسینی ادامه می دهد: این سیکلون از شمال دریای سرخ و جنوب مدیترانه نشأت می گیرد که سبب پیچیده ترین الگوهای جوی در روزهای آینده می شود به این صورت که ابتدا بارندگی ها به تدریج از ساعات شامگاهی روز شنبه شروع می شود و در روز یکشنبه شدت می گیرد.

وی می افزاید:  شدت بارندگی تا بامداد سه شنبه تداوم دارد. عمده بارش های روز یکشنبه به شکل باران و تگرگ و در روز دوشنبه بارش برف نیز برآورد می شود. به سبب حجم زیاد بارندگی و رگباری بودن آن ها احتمال وقوع سیلاب بسیار زیاد است. زمین لغزش از دیگر پدیده های مخرب است که قریب به یقین در روزهای آینده در مناطق مستعد رسوبی اتفاق خواهد افتاد.

حسینی بیان می کند: به سبب وقوع مخاطراتی همچون (رعد و برق، سیلاب، زمین لغزش، بهمن و غیره) توصیه می شود از قرار گیری در مناطق کوهستانی، دره ها، مسیل ها و راه های ارتباطی اکیدا خودداری کنید.

فرماندار #دیواندره می گوید:  با توجه به پیش بینی بارندگی در هفته جاری، کلیه اعضای ستاد مدیریت بحران ضمن حضور در شهرستان آمادگی کامل جهت مقابله با بروز احتمالی سیل را دارند. تمامی امکانات دستگاه های اجرایی در خدمت ستاد مدیریت بحران قرار گرفته است.

جعفر توان ادامه داد: با توجه گرم شدن هوا و ذوب شدن برف مناطق کوهستانی شهرستان احتمال افزایش شدت روان ‌آب و طغیان رودخانه‌ها وجود دارد، اعضای ستاد مدیریت بحران با همکاری بخشداریها آموزش های امداد و نجات و آگاه سازی دهیاران و اهالی روستاها به منظور مقابله و پیشگیری از خسارت احتمالی سیل را در دستور کار خود قرار دادیم.

 وی افزود: سالن های ورزشی و مکان های عمومی در صورت لزوم جهت اسکان اضطراری و استفاده از همه ظرفیت ها برای کمک به مردم پیش بینی شده است. یک مدرسه هم برای اسکان ساکنان محله خلیفه آباد در نظر گرفته شده است که به این ساکنان اعلام شده از امروز خانه های خود را تخلیه کنند چون در صورت شدت بارش دستور داده ایم برق و گاز این محله قطع شود تا اتفاق ناگواری رخ ندهد.

توان گفت: در این چند روز از بسیار از نقاط حادثه خیر شهرستان بازدید کرده ایم. چهار کمیته کاری شامل ستاد مدیریت بحران بخش مرکزی، بخش کرفتو، بخش سارال و شهر دیواندره با مدیریت بخشداران و شهرداری دیواندره تشکیل و ضمن شناسایی نقاط حادثه خیز، اقدامات پیشگیرانه  برای پیشگیری از حوادث احتمالی انجام شده است.

وی افزود: مسیر رودخانه داخل شهر و چند روستای دیگر در بخش های مختلف شهرستان با نظر کارشناسان مربوطه لایه روبی شده است. در نقاط حادثه خیز برای جلوگیری از هر گونه خسارت وقوع احتمالی سیل، ماشین آلات راهداری باید استقرار پیدا کرده است. همه اعضای مدیریت بحران و اقشار مختلف مردم نیز به اطلاعیه ها و اخطاریه های هواشناسی توجه جدی داشته باشند تا خسارات احتمالی سیل به حداقل برسد.

شهردار #دیواندره می گوید: جهت جلوگیری از ورود آب حاصل از بارش ها به داخل برخی از منازل کیسه های جهت انحراف آب قرار داده ایم. لایه روبی و پاکسازی جوی های آب و رفع گرفتگی آن در این چند روز انجام شده است.

ناصح محمدخانی ادامه داد: شناسایی و مدیریت نقاط حادثه از جمله محله خلیفه آباد ، مساکن مهر و محلات شناسایی شده در مسیر سیلاب ، نصب بنرهای هشداری در سطح شهر از جمله اقدامات شهرداری در چند روز گذشته بوده است.

وی اضافه کرد:  واحدهای خدمات شهری ، عمران ، آتش نشانی شهرداری در این مدت به صورت آماده باش کامل قرار دارند و از مردم می خواهیم به هشدارها توجه ویژه داشته باشند تا شاهد حوادث ناگواری در سطح شهر و شهرستان دیواندره نباشیم.

گزارش / هیوا محمدپور