فعالان فرهنگی و تاریخی دیواندره برنامه نوروزی “جژنی کوردواری” شبکه استانی کردستان را در قسمت معرفی دیواندره به باد انتقاد گرفتند.

یکی از برنامه های خوبی که در ایام نوروز از شبکه استانی کردستان پخش می شود ویژه برنامه نوروزی “جژنی کوردواری” است که هر شب به معرفی آداب و رسوم یک شهرستان می پردازد اما این برنامه در شبی که گذشت نتوانست آنچنان که باید و شاید است شهرستان دیواندره را معرفی کند و مورد نقد اهالی قلم در فضای مجازی و واقعی قرار گرفت.

عدم استفاده از چهره های فرهنگی

فعال و تحلیل گر مسایل فرهنگی می گوید: برنامه “جژنی کوردواری” که این قسمت شامل دیواندره بود متاسفانه تهیه کننده این برنامه از شخصیت های فرهنگی ، ادبی و اصحاب فرهنگ و ادب در خصوص مسایل فرهنگی استفاده نکرده بود.

مهدی صمدی ادامه می دهد: از کارشناس تخصص در حوزه تاریخ و تمدن غار کرفتو و اطلاع رسانی این منطقه تاریخی استفاده نشده بود، از هنرمندان در حوزهای مختلف هنری و صنایع دستی دیگری استفاده نشده بود.

وی می افزاید: همچنین از محصولات، غذا ، لباس محلی و مراسمات کهن این منطقه به نحوه ی مناسب گزارش تهیه نشده بود. از ظرفیت انجمن های فرهنگی و ادبی و سمن ها برای مشارکت در بهتر نشان دادن منطقه دیواندره در مباحث فرهنگی, گردشگری و زیست محیطی و کشاورزی و …. استفاده نشده بود.

صمدی بیان می کند: ازشورای اسلامی و شهرداری در بحث آماده سازی این مجموعه در استقبال از میهمانان نوروزی کمک گرفته نشده بود. در مجموع تهیه کننده صدا و سیمای کردستان با دست خالی از این شهرستان برگشته و مجری محترم هم وقتشان را با بحث تخمه سریال “نون خ”  سپری می کرد.

عدم توانایی در معرفی شهرستان دیواندره

عضو شورای شهر دیواندره نیز در این بار می گوید: آنچه در برنامه سیمای کردستان راجع معرفی دیواندره روی آنتن رفت عرق شرمساری را روی پیشانی هر شهروندی جاری کرد و اگر یاران و طرفدارن هراکلس میدانستند تاریخ شان این گونه تعریف می شود هرگز معبدشان را غار کرفتو و منطقه دیواندره انتخاب نمی کردند و چادری میزدند و ییلاق و قشلاقی می کردند.

فریدون آقایی ادامه می دهد:  وجود آثار باستانی غار کرفتو نشانگر وجود تمدن و حیات تا دو هزار سال قبل از میلاد در منطقه دیواندره است مردمانی با فرهنگی بر گرفته از آریائی ها که امشب فقط به تصویری از آن بسنده شد.

وی می افزاید: منطقه سارال که به بهشت کردستان شهرت دارد یکی از مناطق اکوتوریستی استان است که آن هم در لابلای سخنان بی مزه مجری فراموش شد. کوه های چهل چشمه بماند که عظمت شان و صلابت شان در چنین برنامه ی ضعیفی اجازه خودنمایی به جایگاهشان ندادند .

آقایی بیان می کند:  عمارت سالار سعید در روستا وزیر با ۳۰۰ سال قدمت ، حمام قدیمی پنجه سفلی در دل خاک ، قلعه کهنه روستای آغاجری با ۲۰۰۰ سال قدمت و ۴۶ تپه باستانی ، تپه باستانی مرسوم به شهر سبز روستای زاغه علیا مربوط به هزاره اول قبل از میلاد با ۵۵ محوطه باستانی، محوطه باستانی کوجاری در روستای بایزید آباد دارای سفال های متنوع ، منطقه باستانی بان کلک مربوط به هزاره اول قبل از میلاد ، غار روستای قالوجه و دهها مورد دیگر که نشان از اصالت مردمان این دیار میباشد متاسفانه در میان تعریف و تمجید مدیر میراث فرهنگی شهرستان بدان اشاره ی نشد.

وی تصریح می کند: ورود به آیتم سرمایه ها و چهره های فرهنگی ، ورزشی ، هنری ، علمی ، ادبی و اجتماعی شهرستان هم چون همیشه کم لطفی صدا و سیما کردستان به شهرستان دیواندره است.

دیواندره مکان های گردشگری زیادی دارد

کارشناس ارشد تاریخ می گوید: دیشب مردم استان کردستان به عینه دیدند میراث فرهنگی که رییس آن میراثی کند آخرش خوش است ، تنها چیزی که حقیر را آزرده می کرد تداعی ضرب المثل کوردی بجایی بود که بارها بارها در مخیله ی همگان در آمد و شد بود. همچنانکه مردم عزیز کردستان از طریق  پیام های محبت آمیزشان به حقیر این را یادآوری می کردند. براستی پیشینیان ما در خزینه شفاهی خویش چه زیبا و معنادار گفته اند، چه باید گفت غیر از اینکه این ضرب المثل خروار خروار حرفهای نگفته رو در خویش بازگو کند.  :

ئه و جیه ئاو هه س خاک نیه

ئه و جیه خاک هه س ئاو نیه

عبدالله مرادی ادامه می دهد: میراثی که عزیزان اینچنینی میراث داری کنند درز دیوار هم پسش خواهد داد. جایی که مجری برنامه ؛ خانم مرادی که اصل و نصبش زرینه ی دیواندره بود را در بهت تلخی فرو بسته بود که آیا در این کهن دیار دیواندره کسی نیست قامت رعنای بزرگی دیواندره را از هر لحاظ بشناساند.

وی می افزاید: دیشب جالب است در فاصله زمانی که از دیواندره صحبت شد غیر از غارکرفتو ، چل چمه  و سارال پتانسیل دیگری بحث نشد. آنهم بطور بسیار ناقص بطوری که اگر کسی با این مکان ها آشنایی قبلی نداشت چیزی از این سخنان عایدش نمی شد.

مرادی می گوید: بحث در رابطه با کهن دیار دیواندره طومار هفت من میخواهد که حقیر نیازی نمی بینم در این باره صحبت کنم چون به همین کفایت می کنم دیواندره غیر از غارکرفتو ، چل چمه و سارال  صدها و هزاران اثر مادی و معنوی دارد که دنیا را به خود مبهوت و متحیر می کند.