عدم خرید تولیدات داخل استان تعطیلی کارگاه ها و بیکاری کارگران را به همراه خواهد داشت.

 

مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان کردستان در مراسم گرامیداشت روز کار و کارگر در دیواندره اظهار کرد: احترام گذاشتن به کارگر سفارش بزرگان دین ماست و همه وظیفه داریم به کارگران احترام بگذاریم.

برهان صلواتی ادامه داد: ستون فقرات تولید کارگر است اگر کارفرما نباشد کارگری وجود ندارد و کارفرما باید درک متقابلی داشته باشد. خوشبختانه فرهنگ اسلامی کار در منطقه خودش را نشان داده است و کارفرمایان احترام خاصی برای کارگران قائل هستند.

وی افزود: در سال گذشته ۲۰۷ میلیارد تومان برای ۲۸۰۰ طرح با اشتغال ۵ هزار نفر تخصیص پیدا کرد که با تلاش تیم اقتصادی استان کردستان اجازه برگشت یک ریال از آن را ندادیم و توانستیم تمام اعتبارات را جذب کنیم و انحراف طرحها بسیار پایین بود.

صلواتی گفت: چند سالی است مقام معظم رهبری در ابتدای سال از شعارهای اقتصادی استفاده می کنند بری تحقق شعار رونق تولید باید همه خدمتگذاری را دوچندان کنیم. مصرف هایمان را داخلی کنیم و حدالامکان از محصولات تولید استان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: با تعطیلی کارگاه ها در کردستان کارگران نیز بیکار خواهند شد و این بیکاری ها معضلات اجتماعی را به همراه خواهد داشت که در نهایت همه ما باید احساس مسئولیت کنیم و فرهنگ مبارزه با قاچاق را نهادینه کنیم.

رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی دیواندره نیز در این مراسم گفت: همه با تلاش در راستای تحقق شعار سال می توانیم غبار را از چهره تولید برداریم. پتانسیل کار در دیواندره فراوان است و می توان اعتبارات بیشتری به آن تخصیص داد.

جمیل فرجی ادامه داد: دیواندره در سال ۹۷ در چهر شاخص در استان پیشتاز بود. بیشترین اعتبارات را در طرح های پایدار روستایی جذب کردیم. کاروزی ۳۰۱ نفر فارغ التحصیل را فعال کردیم که منجر به جذب ۲۳ نفر برای همیشه شد.

وی ادامه داد: بیمه بیکاری ۸۹ نفر از ۱۰۰ نفر را با همکاری سازمان تامین اجتماعی فعال کردیم و در حل دعاوی میان کارگر و کارفرما در استان رتبه نخست را داشتیم که نتیجه تلاش همکاران بوده است.

لقمان ایازی بخشدار سارال نیز در این مراسم گفت: تاکید رهبر معظم انقلاب در نامگذاری و شعار سالهای گذشته، اقتصاد مقاومتی، اشتغال، تولید و حمایت از کالای داخلی بوده است. همه ما باید تلاش کنیم اقتصاد کشور را بدون وابستگی به بیگانه شکوفا کنیم.

وی افزود: کارگران اصلی ترین رکن تولید و نقش مهمی در رشد و شکوفایی اقتصاد و تحقق شعار سال دارند. بزرگترین سرمایه کارفرما کارگران هستند چرا که در فرایند تولید، حذف حلقه کارگر امری ناممکن و ناشدنی است. خرید محصولات داخلی علاوه بر حمایت از کالای داخلی، پایداری فرصت های شغلی در واحدهای تولیدی را به دنبال دارد.

ارزش و منزلت کارگر یکی از آموزه های مهم در مکتب اسلام است که خوشبختانه کارفرمایان شهرستان به خوبی آن را رعایت کرده اند. با پشتوانه کارگروه اشتغال و حمایت دولت، بیش از ۵/۲ برابر سهمیه شهرستان از تسهیلات اشتغالزایی جذب و به چرخه تولید تزریق شد.

زمینه فعالیت برای سرمایه گذاران و کارآفرینان در شهرستان فراهم است. امید است با تلاش در راستای تحقق شعار سال، بتوانیم مسیر توسعه شهرستان را بیش از پیش فراهم کنیم.

در پایان این مراسم از کارگران نمونه کارگاه های فعال در شهرستان دیواندره تقدیر بعمل آمد.