🔸امروز تاریخ ۲۳ اردیبهشت به همراه همکاران شهرستان سنندج توفیق پیدا کردم برای نماز مغرب و عشاء در مسجد خاتم‌الانبیاء سنندج حضور پیدا کنم.

🔸نکات جالبی دیدم، در بدو ورود که حدو ۲۰ دقیقه به اذان مغرب مانده بود روحانی مسجد جناب ماموستا سید احسن حسینی با آرامش و متانت تمام مشغول موعظه بود و البته این سنت در میان مردم اهل سنت سابقه دیرینه دارد که ماموستای مسجد دقایقی مانده به مغرب برای مردم سخنرانی می‌کند و چه سنت خوبی.

🔸مردم حاضر در مسجد با تمام وجود به صحبت‌های ماموستا گوش می‌دادند و با تایید حرف‌ها و گاهی فرستادن صلوات او را تایید می‌کردند.

🔸نزدیک به اذان در بین مردم حاضر در مسجد لیوان خالی و خرما و کلیره که نان محلی است توزیع شد و سپس لیوان‌ها را پر از آب کردند و همه آماده افطار شدند.

🔸هرکس از در می‌آمد با صدای بلند سلام می‌کرد و تقریبا همه حضار هم با صدای بلند پاسخ می‌دادند در اینگونه مواقع معمولا تمرکز سخنران به هم می‌خورد اما ماموستا همچنان محکم و قاطع به موعظه ادامه می‌داد و البته من چون روحانی اداری هستم عادت به چنین جلسات شلوغی ندارم و در اینگونه جلسات صحبت کردن برایم غیرممکن می‌شود و شاید این از عیب به استخدام درآمدن دولت باشد.

🔸نکته قابل توجه این بود که ماموستا به لسان قوم و زبان شیرین کردی صحبت می‌کرد و این همان چیزی است که در قرآن کریم در خصوص تبلیغ پیامبر گرامی اسلام به آن اشاره شده است که:
🔸”و ما ارسلنا من رسول الا بلسان قومه”
مومنین مسجد خیلی به ما احترام کردند و چه خوب است که دوستان روحانی تشیع گاهی در مساجد اهل سنت در سطح شهر حضور پیدا کنند تا محبت و دوستی مردم نجیب کرد را ببیند و این خود یک اقدام وحدت بخش خواهد بود.
🔸و نکته پایانی که می‌تواند برای من مسوول فرهنگی حائز اهمیت باشد حضور کم رنگ جوانان در این مسجد بود که جای نگرانی دارد.
🔹باید سبب‌های عدم استقبال جوانان را در بعضی از مساجد شهر را بررسی کنیم.
🔸جوانان ما فرزندان همین پدران و مادران هستند و تشنه معارف بلند قرآنی و سنت گرانقدر پیامبر اعظم و اهل بیتند پس شاید دلیلی دارد که این اتفاق افتاده است.
🔸به امید رونق هرچه بیشتر مساجد و حضور مومنین و مومنات بالاخص جوانان متدین و پاک در خانه خدا.

*حجت‌الاسلام مختار کرمی مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان
انتهای پیام/