نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی گفت: امسال صادرات کالا بویژه محصولات کشاورزی از بازارچه سیرانبند افزایش چشمگیری داشته است البته افزایش صادرات نباید باعث گرانی کالاها و بروز مشکلات برای مردم شود.

به گزارش بارانی خبر به نقل از  ایرنا، محسن بیگلری روز پنجشنبه در جریان بازدید از جهاد کشاورزی بانه با اشاره به افزایش میزان صادرات در بازارچه مرزی سیرانبند اظهار داشت: باید بین عرضه و تقاضا تعادل برقرار شود چون صادرات کالا زمانی ارزش دارد که باعث گرانی و کمبود کالا در داخل نشود.

وی اضافه کرد: در این برهه از زمان تامین نیاز بازار داخلی مهمتر از صادرات است که اکنون میزان عرضه با تقاضا در بازار برابر نیست که باید در این زمینه تعادل برقرار شود.

بیگلری با اشاره به ظرفیت های موجود در زمینه تولید انگور سیاه در شهرستان بانه افزود: کردستان ظرفیت های خوبی برای تولید در بخش کشاورزی دارد که باید از این ظرفیت ها به خوبی بهره برداری شود تا نیاز داخل تامین و میزان صادرات افزایش یابد.

مدیر جهاد کشاورزی بانه هم گفت: یکی از برنامه های جهاد کشاورزی توسعه گلخانه های کوچک مقیاس است که در این ارتباط امسال چهار گلخانه در شهرستان بانه ایجاد شده است.

کریم شریفی افزود: کشاورزان بانه ایی برای دریافت تسهیلات اشتغالزایی بخش کشاورزی با مشکلات و موانعی زیادی مواجه هستند که باید بروکراسی های اداری در این زمینه به حداقل برسد.

وی مهمترین مشکل بخش کشاورزی شهرستان را تامین اعتبار پروژه های آب رسانی دانست و اظهار داشت: بخش زیادی از پروژه های آبرسانی به دلیل کمبود اعتبارات نیمه تمام مانده که تامین اعتبارات این بخش بسیار ضروری است.

شریفی یادآور شد: فضای اداری و ماشین آلات جهاد کشاورزی فرسوده است که نیاز به اعتبارانی در این بخش داریم چون ساختمان های اداری جهاد کشاورزی بیش از سه دهه قدمت دارند و باید نوسازی و تعمیر اساسی شوند.

به گزارش ایرنا، ۳۰ درصد درآمدهای استان کردستان از طریق فروش محصولات بخش کشاورزی تامین می شود.

از ابتدای سال جاری تاکنون میزان صادرات از بازارچه مرزی سیرانبند بانه ۲۸۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته که بیشترین صادرات هم مربوط به محصولات کشاورزی است.

شهرستان مرزی با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.