شهرستان دیواندره در سال ۹۷ موفق به پرداخت ۱۰۴ میلیارد تومان تسهیلات بخش کشاورزی شد. ۶۰۰ نفر در سال جاری متقاضی تسهیلات در بخش امور دام کشاورزی هستند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دیواندره در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: سال قبل موفق شدیم بیش از ۸ هزار تن کود در میان کشاورزان توزیع کنیم که شامل ۷ هزار تن کود بهاره اوره و یک هزار تن کود فسفاته بود این مقدار نسبت به سال قبل آن ۲ هزار تن بیشتر است.

حمید رضا وزیری ادامه داد:  امسال هم در دو ماه اول سال علی رغم مشکلات تهیه کود با پیگیری های لازم تاکنون بیش از ۴ هزار تن کود توزیع شده است. توزیع کود کشت پاییزه را هم سه ماه قبل از کشت شروع خواهیم کرد تا کشاورزان در زمان مناسب کود خود را دریافت کنند.

وی اضافه کرد: به دلیل شرایط آب و هوایی و اقدامات جهاد کشاورزی در سال های گذشته مزارع شهرستان تراکم سن گندم کم و مزارع تقریبا پاک شده بود. اما امسال شرایط آب و هوایی باعث رشد دوباره سن شده و در مرحله مبارزه قرار دارد مناطق گرمسیرتر شهرستان آلوده تر هستند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دیواندره بیان کرد: در سال گذشته در اقدامی جهادی با پیگیری و تلاش همکاران یکصد و چهار میلیارد تومان تسهیلات در بخش کشاورزی پرداخت کردیم که با تسهیلات پرداختی مجموع ۵ سال گذشته برابری داشت و توانستیم بیشتر از سهم شهرستان را جذب کنیم.

۲۰ میلیاد تومان این تسهیلات را در قالب اشتغال پایدار روستایی که بیشتر در حوزه امور دام و تولید گوشت بود پرداخت کردیم. چند پروژه بزرگ جهت تکمیل و راه اندازی تسهیلاتی را دریافت کردند.  گلخانه تولید گل رز شاخه بریده فوق مدرن یکی از این پروژه ها بود که از صندوق توسعه ملی ۴۱ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند.

جهت نوسازی ادوات کشاورزی ۲۵ میلیارد تومان در قالب خرید تراکتور، کمباین و ادوات دنباله بند پرداخت شد. سه طرح کارخانه لبنیات تبت ، کارخانه لبنیات هیجان سحر و سیلو ذخیره غلات مجموعا ۶ میلیارد و نیم اعتبار جهت ساخت و سرمایه در گردش پرداخت شد کارخانه های لبنیاتی جهت جلوگیری از خام فروشی ساخته شد که در حال حاضر شاهد متعادل شدن قیمت شیر هستیم و دامدار از آن سود می برد.

دو میلیارد تومان جهت احداث استخر و برقی کردن چاه کشاورزی پرداخت شد. در حال حاضر ۶۰۰ نفر متقاضی تسهیلات در بخش امور دام داریم که در حوزه های دام کوچک، دام صنعتی و زنبور داری درخواست کرده اند که مجموع مبلغ تسهیلات ۹۶ میلیارد تومان است.

وزیری در ارتباط با طرح های پیشران تولید گوشت قرمز گفت: زیر ساخت مجتمع دامداری هزارکانیان آماده است و در صورت تشکلیل تعاونی این مجتمع آماده بهره برداری است. کارهای مجتمع دامداری زرینه با ۳۸ واحد پرواربندی آماده و مجتمع گاوداری ظفر آباد با ظرفیت ۲۵ واحد آماده بهره برداری است.

سالانه ۳۹ هزار تن شیر ، ۶ هزار تن گوشت قرمز، ۶ هزار تن گوشت سفید و ۱۱۰ تن عسل خالص تولید می شود. ۳۵۰ هزار راس دام سبک، ۲۴ هزار راس دام سنگین ، ۲۲ هزا کلنی زنبور عسل وجود دارد.

۲ پروانه تاسیس کارخانه خوراک طیور با اعتبار ۶ میلیارد تومان و کارخانه تولید خوراک دام و طیور با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان صادر شده است

وی همچنین گذری بر حوزه آموزش جهاد کشاورزی زد و بیان کرد: دوره های مختلف زنبور داری، پرورش مرغ محلی ، ماهی و توسعه گاو سمینتال ۵ هزار و ۱۷۰ نفر روز آموزش ارائه شده است. ۴۵ کلاس آموزش یک روزه  ۹۹۴ نفر روز و ۱۵ مورد بازید از مزارع داخل و خارج شهرستان ۳۳۷ نفر روز برگزار شده است.