فرماندار سقز گفت: شهرستان سقز در حوزه فرهنگ و هنر ظرفیتهای زیادی دارد و بر برگزاری همایش ها و جشنواره های ملی از جمله تئاتر کُردی می تواند این ظرفیت ها را شکوفا کند.

به گزارش بارانی خبر کردستان، کامیل کریمیان ظهر امروز در نشست با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان در سقز، بر تامین اعتبار برنامه های فرهنگی و هنری از محل اعتبارات کشوری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد و از مسوولان فرهنگی استان خواست پیگیر موضوع باشند.

وی اظهار داشت: ۱۳ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت سینما و اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در شهرستان سقز در سال ۹۸ در نظر گرفته شده است.

فرماندار سقز گفت: این شهرستان در حوزه فرهنگ و هنر ظرفیتهای زیادی دارد و بر برگزاری همایش ها و جشنواره های ملی از جمله تئاتر کُردی می تواند این ظرفیت ها را شکوفا کند.

کریمیان ادامه داد: سقز دارای هنرمندان گرانمایه در حوزه های مختلف به ویژه در حوزه فرهنگ و هنر است و باید در این راستا و در جهت شکوفا کردن برنامه های فرهنگی تلاش کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه توسعه زیرساخت ها حوزه فرهنگ و هنر کردستان از اولویت های این اداره کل است، عنوان کرد: در همین راستا در تمام شهرهای استان سالن پلاتو در دست احداث است.

جلال قلعه شاخانی با بیان اینکه، سالن پلاتوی بیجار و دیواندره دارای پیشرفت مناسب است، عنوان کرد: هم اکنون در سقز هم سالن پلاتو در حال ساخت است که با اتمام آن، این سالن از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تجهیز خواهد شد.

وی یادآور شد: برگزاری مناسب شانزدهمین دوره جشنواره تئاتر کُردی از دغدغه های اصلی هنرمندان و مسئولان است و در این راستا نیز برنامه ریزی هایی صورت گرفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان ادامه داد: برای حضور در شانزدهمین جشنواره تئاتر کردی سقز ۵۸ اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده است که ۴۸ اثر آن از داخل و ۱۰ اثر هم از خارج از کشور می باشد.

وی افزود: شانزدهمین جشنواره تئاتر کردی سقز از ۱۹ تا ۲۳ آذرماه امسال با حضور هنرمندان این عرصه در مجتمع فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سقز برگزار می شود.

قلعه شاخانی از سالن پلاتو که در محوطه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال ساخت است به همراه فرماندار و مسئولان فرهنگی شهر بازدید و بر اتمام آن تا زمان برگزاری جشنواره تئاتر کردی تاکید کرد.