رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران و استادکاران صنعت ساختمان در کردستان گفت: بیش از ۸۰ درصد استادکاران کردستانی به‌دلایلی از جمله کاهش درآمد در کردستان عراق مشغول به کار هستند.

میکائیل صدیقی عصر امروز در نشست تشکلات صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی با استاندار کردستان که در این شهر برگزار شد، خواستار تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی مشکلات کارگران ساختمانی شد و اظهار داشت: اگر خانواده یک ‌کارگر برای ایجاد اشتغال و راه‌اندازی مشاغل خانگی درخواست وام داشته باشند، باید یک نماینده از انجمن در کارگروه حضور پیدا کرده تا مشکلات خود را حل و فصل کنیم.

وی با بیان اینکه باید زمینه حضور نماینده کارگران در کمیسیون‌های اشتغال، کارگری و درمانی فراهم شود؛ افزود: بیش از ۸۰ درصد استادکاران کردستانی به‌دلایلی از جمله کاهش درآمد در کردستان عراق مشغول به کار هستند.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران و استادکاران صنعت ساختمان در کردستان تصریح کرد: کارگران و استادکاران کردستانی در کشور عراق ساماندهی نشده‌اند در صورتی‌که می‌توان با تشکیل هیئتی سه یا پنج نفره متشکل از نمایندگان استانداری، اداره کار و انجمن صنفی و ‌رایزنی با مسئولان کردستان عراقی گامی در این جهت برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه به‌دلیل ماهیت فصلی بودن کار ساختمانی امنیت شغلی کارگران ساختمانی کاهش می‌یابد، بیان کرد: امیدواریم باجذب سرمایه‌گذارهای بیشتر در استان شاهد رونق فرصت‌های شغلی برای کارگران باشیم.

صدیقی خاطرنشان کرد: کردستان عراق پاسپورت یک ماه گردشگری برای کارگران صادر می‌کند که در صورت تشکیل یک‌کار گروه و ‌ارائه این مطالب میتوان موضوع را پیگیری کرد.

وی با اشاره به نو پا و تازه تاسیس بودن کانون اظهار کرد: این انجمن هیچ ساختمان مرکزی نداشته و ‌درخواست فراهم کردن مکان آن به شورای شهر و‌ شورای استان داده شده است.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران و استادکاران صنعت ساختمان در کردستان در پایان سخنان خود «افزایش بیمه کارگران ساختمانی، پیگیری شرایط پرداخت دستمزد کارگران و استادکاران ساختمانی، بررسی مشکل مازاد پرداخت حقوق بیمه تامین اجتماعی کارگران» را از جمله مطالبات این انجمن ذکر کرد و گفت: امیدواریم مسئولان مشکلات کارگران را حل کنند.

وعده معاون استاندار برای ساماندهی کارگران میادین و‌ چهارراه‌های شهرهای کردستان

شهرام ملکی عصر امروز در نشست تشکلات صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی با استاندار کردستان که در این شهر برگزار شد، در پاسخ به درخواست اعضای جلسه  اظهار داشت: تشکیل کمیته اختصاصی جهت تقسیم کار هم در حوزه معاونت عمرانی و هم در حوزه ‌معاونت اقتصادی لازم و ‌ضروری‌ست اما این در گام نخست به توقع و ‌انتظاراتی که از مجموعه شهرداری است، برمی‌گردد.

وی بیان کرد: ساماندهی کارگران ساختمانی در میادین و‌ چهارراه‌های شهرها از طریق اختصاص ساختمانی مناسب برای تجمع آنان اولویت اصلی حوزه کارگری است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کردستان وجود مکانی مناسب برای تجمع کارگران را عاملی جهت حفظ حرمت کارگر بیان کرد و گفت: انجمن‌های کارگری بر اساس نظارت بر توانایی، ‌شغل و نوع آموزش و مهارت افراد کارگران را به کارفرمایان و استاد کاران معرفی می‌کنند.

وی به وظیفه قانونی شهرداری یعنی کمک به ساماندهی فضای مورد نیاز سیستم کارگری اشاره کرد و افزود: فضا و ‌مبلمان شهری نباید به گونه‌ای باشد که کارگران برای کار خود به دنبال وانت‌بارها بروند بلکه با ایجاد مکانی مناسب علاوه بر حفظ جایگاه و ‌حرمت آنان، کارها نیز به خوبی پیش خواهد رفت.

ملکی خاطرنشان کرد: امیدوارم با برداشتن گام‌های کوچک اما مؤثر، زمینه را برای رشد و توسعه انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی بیش از پیش فراهم کرد.