افزایش تعرفه بیمه تامین اجتماعی کارگران ساختمانی بار سنگین کارگران را دوچندان کرده است و ممکن این قشر دیگر توانایی پرداخت این هزینه را نداشته باشند.

کارگران همواره یکی از اقشار آسیب پذیر جامعه بوده و هستند که ساعت ها و روزها برای بدست آوردند روزی حلال با پایین ترین دستمزد در تلاش هستند. کارگران در جامعه به چند دسته تقسیم می شوند تعدادی از آنها در کارگاه ها و کارخانه ها با حقوق مصوب مشغول بکار هستند تعدادی نیز با قرارداد کارگری در ادارات دولتی مشغول به فعالیتند.

اما یک دسته دیگر کارگر وجود دارند که متاسفانه نه تنها نمی توانند حقوق خود را بصورت کامل دریافت نمایند حتی در روز تجلیل از کارگران نیز به دلیل نداشتن کارفرما نادیده گرفته می شوند و بصورت روز مزدی چرخ زندگی خود را لنگان لنگان می چرخانند.

در هر شهری میدانی برای تجمع کارگران روز مزد وجود دارد که تعدادی افراد در کنار هم با در دست داشتن کیسه های حاوی لباس های کار در انتظار اینکه کاری نصیبشان شود ایستاده اند تا اینکه باری خالی کنند یا کنده کاری انجام دهند اطراف را نظاره خواهند کرد و این کار هر روز آنهاست.

این افراد با توجه به شرایط جوی منطقه در دو فصل پاییز و زمستان کار چندانی ندارند و معمولا خانه نشین هستند در دیگر ایام سال نیز به دلیل کاهش شدید ساخت و سازها بخاطر وضعیت اقتصادی موفق نمی شوند هر روز سر کار بروند و بعضی از روزها در نیمه روز ناامید راه خانه را پیش می گیرند.

برخی از آنها موفق می شوند چند مدتی پیش استادکاران مشغول کار ساختمانی شوند اما کسی حاضر نمی شود آنها را بیمه کند و طبق قانون کار حقوق آنها را پرداخت کند چون کار استادکار هم بستگی ساخت و سازها دارد و ممکن است بعد از آن کار خودش هم بیکار شود.

جدا از مشکلات عدیده ای که این دسته از کارگران دارند در آغاز سال ۹۸ مبلغ پرداختی بیمه کارگران ساختمانی به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد که با درآمد این افراد همخوانی ندارد و ممکن است دیگر توان پرداخت آن را نداشته باشند.

دولت وقت در مرداد سال ۸۴ لایحه قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی را تقدیم مجلس نمود و دو سال بعد این لایحه در مجلس شورای اسلامی تصویب و به تائید شورای نگهبان رسید. این قانون کمک زیادی به درمان و معیشت کارگران ساختمانی نمود و بسیاری از کارگران از این بیمه بهره مند شدند.

سال گذشته کارگران درجه سه (کارگر ساده ) برای هر ماه مبلغ ۱۰۴ هزار تومان حق بیمه پرداخت می کرد اما امسال این رقم با افزایش ۵۰ درصدی مواجه بود و به ۱۵۳ هزار تومان افزایش یافت. اگر این افزایش‌ها لغو نشود، کارگران ساختمانی قادر به پرداخت حق بیمه خود نخواهند بود و این امر به محرومیت قشر عظیمی از کارگران کشور از خدمات حداقلی رفاهی خواهد انجامید.

کاهش ساخت و سازها و کم شدن فعالیت های عمرانی دغدغه کارگران را نسبت به پیدا کردن کار دو چندان کرده است. افزایش قیمت تعرفه بیمه نیز دغدغه دیگری بر آنها تحمیل کرده است که از لحاظ روانی تاثیر مثبتی نخواهد داشت.

امید است تصمیم گیرندگان نسبت به کاهش تعرفه بیمه کارگران ساختمانی تجدیدنظر نمایند تا کارگران هم از حداقل خدمات رفاهی محروم نشوند.

یادداشت / هیوا محمدپور