در این مطلب به بررسی انتخابات ۱۰دوره گذشته مجلس شورای اسلامی از حوزه سنندج، دیواندره و کامیاران پرداخته ایم.

 بعداز انقلاب سال ۱۳۵۷، مجلس شورای اسلامی در سیزدهم رجب که مصادف بود با تولد امام علی گشایش یافت و انتخابات اولین دروه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی برگزار شد.
امام خمینی به مناسبت گشایش اولین مجلس شورای اسلامی پیامی دارای ۱۱ بند را خطاب به نمایندگان نوشت و در مهمترین بند آن گفتند:”سیاست «نه شرقی و نه غربی» را در تمام زمینه‌های داخلی و روابط خارجی حفظ کنید” .
انتخابات همچون دیگر استان‌ها در استان کردستان نیز برگزار شد و مردم با حضور در پای صندوق‌های رای ۷ نفر را به مجلس شورای اسلامی فرستادند.
در این یادداشت گذری بر معرفی نمایندگان ادوار حوزه انتخابی شهرستانهای سنندج،دیواندره و کامیاران خواهیم داشت.
در اولین دور از انتخابات مجلس سید محمدامین حسنی با کسب ۵۱درصد آرا از ۱۰۷ هزار رای  و سید علی حسینی با کسب ۶۷٫۸ درصد آرا از همان مقدار رای به صندوق ریخته شده به مجلس راه پیدا کنند.

فروردین سال ۶۳ دومین انتخابات مجلس برگزار شد، سید علی حسینی دارای مدرک اجتهاد و افتاء با کسب ۴۳٫۹درصد  از ۵۶۳۸۷ رای بار دیگر به مجلس راه یابد و عبدالله عطائی دارای مدرک دیپلم توانست ۵۴٫۷ درصد از کل آرا را به دست آورد و به مجلس راه یابد.

انتخابات سومین مجلس در فروردین سال ۶۷ برگزار شد و در این حوزه انتخابی عبدالکریم احمدنژاد دارای مدرک لیسانس توانست با کسب ۴۷٫۱ درصد از ۱۱۱۹۹۱ رای و مرتضی زرین گل با کسب ۴۲ درصد آرا راهی مجلس سوم شدند.

در چهارمین مجلس شورای اسلامی که انتخابات آن در اردیبهشت سال ۷۱ برگزار شد. سید معروف صمدی توانست از ۱۰۷هزار رای ۴۷درصد آرا را کسب نماید و همراه با محمدرضا رحیمی که حدود ۴۰ درصد از آرا را کسب نموده بود راهی بهارستان شود. اما در مهر سال ۷۲ محمدرضا رحیمی استعفا کرد و از طرف دولت وقت به عنوان استاندار کردستان معرفی شد و در میان دوره ای عبدالکریم احمدنژاد به جای وی به عنوان نماینده این حوزه به مجلس رفت.

انتخابات پنجمین مجلس در اسفند ۷۴ برگزار شد و در این حوزه حدود ۱۹۹ هزار نفر پای صندوق های رای رفتند در نتیجه بهاءالدین ادب دارای فوق لیسانس راه و ساختمان با کسب ۴۱٫۶ درصد آرا و سید معروف صمدی با کسب ۴۱٫۵ درصد به عنوان نمایندگان مردم در این حوزه راهی مجلس شدند.

در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی بهاالدین ادب بار دیگر توانست رای اعتماد را از مردم بگیرد و به همراه جلال جلالی زاده که توانسته بود از ۲۱۵ هزار رای  ۳۸ درصد آرا را به دست آورد راهی مجلس شود.

در هفتمین دوره مجلس که کردستان شاهد کمترین مشارکت در انتخابات بود هوشنگ حمیدی کارشناس ارشد حقوق خصوصی توانست در مرحله اول به مجلس راه یابد و انتخاب نفر دوم به دور دوم کشیده شود. در دور دوم امین شعبانی دارای مدرک کارشناسی برنامه ریزی توانست با کسب ۵۳ درصد آرا در تقابل با مرتضی زرینگل پیروز و راهی مجلس شود.

در هشتمین دوره که در اسفند ۸۶ برگزار شد امین شعبانی بار دیگر رای اعتماد از مردم گرفت و به همراه عبدالجبار کرمی دارای مدرک دکترای پزشکی که ۳۷ درصد آرای مردم را به دست آورده بود به مجلس راه یابد.

در مرحله اول نهمین دوره مجلس چهار نفر به مرحله دوم راه یافتند و در دور دوم سالار مرادی دارای مدرک فوق لیسانس علوم سیاسی و سیداحسن علوی دارای فوق لیسانس عمران توانستند در رقابت با محمد الله مرادی و مهدی فرشادان پیروز شوند و به عنوان نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران به مجلس راه یابند.

در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ، سید مهدی فرشادان با کسب ۲۵ درصد آرا از ۲۱۲۱۶۴ رای موفق شد در مرحله اول به مجلس راه یافت و برای کرسی دوم در این حوزه انتخابی سالار مرادی و سید احسن علوی به دور دوم انتخابات رفتند که در نهایت سید احسن علوی با کسب ۵۴ درصد آرا از ۷۹۸۷۲ برای بار دوم راهی مجلس شورای اسلامی شود.
شهرستان سنندج دارای ۴۵۰۱۶۷ نفر جمعیت و مرکز استان کردستان است از این تعداد ۳۳۴ هزار و نهصد و سی و دو نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد ۱۶۸ هزار و ۵۷۷ نفر مرد و مابقی زن هستند.
شهرستان دیواندره دارای ۸۱ هزار و ۶۳۹ نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری مرکز استان واقع است از این تعداد ۵۶ هزار و یکصد و پنج نفر واجد شرایط رای دادن هستند که از این تعداد نصف زن و نصف مرد هستند.
شهرستان کامیاران با جمعیت ۱۰۵ هزار و ۹۹۶ نفر است از این تعداد ۷۴۸۷۲ نفر واجد شرایط رای دادن هستند.
کل حوزه دارای ۴۶۵ هزار و ۹۰۹ رای است که مردم می‌توانند با حضور در پای صندوق‌های رای دو نفر را راهی مجلس شورای اسلامی بکنند.
گزارش / هیوا محمدپور