مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: تاکنون ۱۵ بیمار مبتلای قطعی به ویروس کرونا در این استان شناسایی شده‌اند که شهرستان سقز با ۹ بیمار، بالاترین آمار را دارد.

به گزارش بارانی خبر، آرزو فلاحی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا ظهر چهارشنبه آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کردستان ۱۴ نفر بود که از ظهر دیروز تا صبح امروز بک نفر به این تعداد اضافه شده است.

وی با بیان اینکه تا امروز ۲۳۳ نفر مشکوک به ویروس کرونا به بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی در استان مراجعه کرده‌اند، تاکید کرد: از میان این افراد ۹۷ نفر شان بدلیل داشتن علائم به عنوان کشوک به کرونا بستری شده‌اند.

فلاحی یادآور شد: از این تعداد، ۲۰ نفر در بیمارستان توحید سنندج، ۲۰ نفر در بیمارستان امام خمینی (ره) سقز، ۲ نفر بیمارستان تامین اجتماعی سقز، ۲ نفر بیمارستان بوعلی مریوان، پنج نفر بیمارستان شهید بهشتی قروه، هفت نفر بیمارستان امام حسین (ع) بیجار، ۱۲ نفر بیمارستان رازی بانه، سه نفر بیمارستان امام دیواندره، سه نفر بیمارستان شهدای دهگلان و ۲ نفر هم بیمارستان چمران سروآباد بستری هستند و ۱۵ نفر از بیماران هم از بیمارستان‌ها ترخیص شدند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: از ۱۵ بیماری که کرونا آنان مثبت اعلام شده، ۹ نفر در سقز، ۲ نفر در سنندج، یک نفر در دیواندره، یک نفر در مریوان و ۲ نفر در بانه به ثبت رسیده ضمن اینکه تاکنون هیچ مورد مرگ و میر در استان بخاطر ویروس کرونا ثبت نشده و از ۱۱ بیمار مشکوک به کرونا که در بیمارستان‌ها بستری بوده و فوت کردند، نتیجه آزمایش هشت نفر منفی بوده است.

فلاحی از آغاز به کار آزمایشگاه تخصصی تشخیص کرونا در استان خبر داد و افزود: با آغاز به کار آزمایشگاه مدت زمان اعلام نتایج آزمایش از چهار روز به ۲ روز کاهش یافته ضمن اینکه مجوزهای لازم از انستیتو پاستور برای فعالیت این آزمایشگاه در استان اخذ شده و آزمایش های لازم و تکمیلی نیز در این مکان انجام می‌شود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با آغاز بکار این آزمایشگاه شاهد کوتاه شدن زمان اعلام نتایج آزمایشات تکمیلی تشخیص قطعی ویروس کرونا برای بیماران در استان خواهیم بود.

فلاحی با اشاره به اینکه آزمایش ویروس کووید ۱۹ برای بیماران سرپایی انجام نمی‌شود، تاکید کرد: در این مرکز، آزمایشات تکمیلی برای بیماران بستری در مراکز درمانی تابعه دانشگاه انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه این آزمایشگاه تنها مرکز مجاز و دارای تجهیزات برای تشخیص ویروس کووید ۱۹ در استان است، اظهار داشت: هیچ کدام از مراکز خصوصی حوزه درمان در استان امکانات و تجهیزات آزمایش تشخیص کرونا را ندارند.

طبق اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بر اساس نتایج آزمایشگاهی  مجموع مبتلایان به این بیماری در کشور به ۲ هزار و ۹۲۲نفر است.

از بین مبتلایان جدید، ۲۵۳ مورد مربوط به استان تهران، ۳۵ مورد مربوط به استان گیلان، ۹ نفر مربوط به استان مازندران، ۸ نفر مربوط به استان سمنان، ۹ نفر مربوط به استان گلستان، ۹ نفر مربوط به استان آذربایجان شرقی، ۴ نفر مربوط کردستان، ۱۵ نفر مربوط به کرمانشاه، ۷ نفر مربوط به ایلام، ۵ مورد مربوط به استان لرستان، ۲۷ نفر مربوط به استان خوزستان، ۱۴ مورد مربوط به فارس، ۶ مورد مربوط به زنجان، ۸ نفر مربوط به مرکزی، ۲۵ نفر مربوط به قزوین، ۱۹ نفر مربوط به البرز، ۱۰۱ نفر مربوط به قم، یک نفر مربوط به چهارمحال و بختیاری، ۱۴ نفر مربوط به کرمان، ۸ نفر مربوط به سیستان و بلوچستان، ۸ نفر مربوط به خراسان رضوی و یک نفر مربوط به خراسان شمالی است.

در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان بر اثر این بیماری در کشور به ۹۲ نفر رسید.

۵۵۲ نفر از مبتلایان به کووید۱۹ در کشور بهبود یافتند که این آمار روز به روز رو به افزایش است.