رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با توجه به افت و خیزهای شمار مبتلایان روزانه بیماران به کرونا در استان، بروز موج چهارم این بیماری در استان کاملا به رفتار مردم بستگی دارد.

به گزارش بارانی خبر-فرزین رضاعی بیان کرد: کردستان در بهمن ماه ۱۲ روز بدون فوتی کرونا داشت و در این مدت شمار مرگ و میر روزانه نیز از ۲ مورد بیشتر نشده است.

وی با تاکید بر لزوم اهتمام بیشتر به رعایت دستورالعملهای بهداشتی، اضافه کرد: تا واکسیناسیون عمومی ورفع خطر چندین ماه فاصله داریم و بعد از تزریق هم افراد ممکن است یک تا ۲ ماه ناقل وآسیب پذیر باشند و برای همین رعایت باید همچنان ادامه داشته باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: به فصل بهار نزدیک می شویم و بشدت نگران مراسم شادی و عروسی هستیم که با توجه به اینکه نیاز روحی همه شهروندان در این شرایط به شادی بیش از پیش احساس می شود ولی حفظ جان مردم اهمیت و اولویت دارد.

دکتر رضاعی با اشاره به افزایش نگرانی‌ها از ویروس جهش یافته در داخل کشور گفت: ویروس‌هایی که بیماری زایی و سرایت پذیری بیشتری دارد، ممکن است به کشورمان هم نفوذ کرده باشد و برای همین مهم است که بر اساس دستورالعملهای بهداشتی کمربندها را سفت تر کنیم تا اگر وارد موج چهارم شدیم بتوانیم با آن مقابله کنیم ولی کار آسانی نخواهد بود.

وی افزود: پاندمی بیماری از حدی که بگذرد ویروسهای جهش یافته قدرت سرایت بیشتری پیدا می کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان از شناسایی ۴۴ بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ ساعت گذشته تا کنون در استان خبر داد و افزود: در حال حاضر ۱۲۷ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

رضاعی افزود: امروز کردستان سومین روز متوالی بدون فوتی کرونا را پشت سر گذاشت و امیدواریم که این روند ادامه داشته باشد.

آمار بستری شدگان در کردستان به تفکیک شهرستانهای استان شامل ۷۴ نفر در سنندج، ۹ نفر در سقز، ۱۰ نفر در مریوان، ۱۰ نفر در قروه، هشت نفر در بیجار، ۶ نفر در کامیاران، هفت نفر در بانه و سه نفر در دیواندره است و ۲۳بیمار مبتلا به کرونا در بخش ویژه (آی سی یو) بستری هستند.

آمار فوت شدگان بر اثر بیماری کرونا در کردستان از ابتدا ( اسفند پارسال) تا کنون در کردستان یکهزار و ۶۹ نفر است که ۴۲۶ نفر در سنندج، ۱۸۲ نفر در سقز، ۷۲ نفر در قروه، ۶۲نفر در کامیاران، ۸۷ نفر در بانه، ۶۲ نفر در دیواندره ، ۴۳نفر در بیجار، ۱۰۳ نفر در مریوان، ۱۷ نفر در دهگلان و سه نفر در سروآباد است.

انتهای پیام۹۹-۳۰۲۰