مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: از ابتدای سال زراعی جاری(مهرماه تاکنون) میانگین بارندگی‌های استان ۲۲۵.۵ میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ۲ درصد افزایش دارد.

به گزارش بارانی خبر-آرش آریانژاد  اظهار داشت: میانگین بارش‌های مناطق مختلف استان در سال آبی گذشته(مهرماه ۱۳۹۸ تا مهر ۱۳۹۹) ۲۱۹.۲ میلیمتر بود که در پنج ماه اول سال آبی ۱۳۹۹ – ۱۴۰۰ به ۲۲۵.۵ میلیمتر رسیده است.

وی با بیان اینکه میانگین بارندگی‌ سنندج در سال زراعی جاری ۱۰۷.۷ میلیمتر بوده است، افزود: این میزان در مریوان ۴۱۹.۱ میلیمتر، سقز ۲۷۲.۵ میلیمتر، بانه ۳۹۲.۸ میلیمتر، قروه ۱۲۳.۴ میلیمتر، کامیاران ۲۰۳.۳ میلیمتر، دهگلان ۱۶۱ میلیمتر، دیواندره ۱۶۰.۹ و بیجار ۱۵۸.۶ میلیمتر بود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: در سال آبی جاری تاکنون در سنندج ۲۰۱.۷ میلیمتر، مریوان ۳۹۲.۵ میلیمتر، سقز ۲۴۳ میلیمتر، بانه ۳۸۱.۲ میلیمتر، قروه ۱۳۳.۴ میلیمتر، کامیاران ۲۵۱.۳ میلیمتر، دهگلان ۲۱۵.۳ میلیمتر، دیواندره ۱۷۱.۲ و بیجار ۱۳۲.۸ میلیمتر بارش ثبت شد.

آریانژاد اضافه کرد: چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب ناشی از بارندگی‌های سالانه در کردستان به رواناب تبدیل و هفت میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب، معادل ۵۰ درصد حجم آب بارش‌ها نیز تبخیر می‌شود.
وی میزان افزایش تبخیر رواناب‌های ناشی از بارندگی استان را در طول ۱۵ سال اخیر نسبت به گذشته هفت درصد اعلام کرد و افزود: میزان تبخیر رواناب‌های کردستان در دراز مدت ۵۶ درصد بود که اکنون با توجه به تغییرات دمایی به ۶۳ درصد افزایش یافته است.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.

۱۹ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان و بهره‌برداری مابقی سدها در اختیار استان‌های همجوار از جمله آذربایجان‌غربی و کرمانشاه قرار دارد.

انتهای پیام۹۹-۳۰۲۰