فرمانده انتظامی دهگلان گفت: هشت دستگاه ماینر تولید ارز دیجیتال غیرمجاز (بیت کویین) در یکی از سوله‌های شهرک صنعتی این شهرستان کشف و ضبط شد.

به گزارش بارانی خبر-سرهنگ یوسف درویشی  اظهار داشت: ماموران پلیس دهگلان با همکاری بازرسان اداره برق این شهرستان با انجام کار اطلاعاتی از وجود تعدادی ماینر غیرمجاز در این شهرستان مطلع شدند.

وی با بیان اینکه کارشناسان ارزش تقریبی این دستگاه ها را ۲ میلیارد  و ۵۰۰ میلیون ریال اعلام کردند اظهار داشت: در این زمینه یک متهم دستگیر و پس از تشکیل پرونده به همراه این اقلام تحویل اداره تعزیرات حکومتی شد.

درویشی گفت: استفاده از دستگاه‌های ماینر به منظور استخراج و تولید ارز دیجیتال مستلزم اخذ مجوزهای قانونی از اداره صنعت، معدن و تجارت و اداره برق است و پلیس با کسانی که بدون مجوز قانونی اقدام به این کار کنند برابر قانون برخورد خواهد کرد.

استخراج ارزهای غیره مجاز موجب هدر رفت انرژی می شود

مدیر برق شهرستان دهگلان اظهار داشت: با رصد و تلاش همکاران حوزه مشترکین برق  و پلیس برق شهرستان از وجود تعدادی ماینر در سوله ای در شهرک صنعتی با خبر شدیم.

کیومرث آقامحمدی افزود: پس از اخذ مجوزهای لازم و تکمیل تحقیقات، این مکان تعداد هشت دستگاه استخراج ارز دیجیتال غیرمجاز را که به صورت غیرقانونی به شبکه برق کارخانه متصل شده بود، کشف و ضبط کردند.

مدیر امور توزیع برق  گفت: استخراج ارزهای دیجیتال نیاز به مصرف بالای برق دارد و موجب هدر رفت انرژی و آسیب به شبکه برقی کشور می شود.

مدیر شبکه برق دهگلان افزود: تولید کنندگان رمز ارز می‌توانند با ارائه مجوز و پروانه صادره از اداره‌ و سازمان‌های ذیربط نسبت به دریافت انشعاب قانونی اقدام و از حمایت قانونی نیز برخوردار شوند.

محمدی اضافه کرد: ارزهای دیجیتال به خصوص نوع بیت‌کوین نیاز به مصرف بالای برق دارد به گونه‌ای که برای استخراج هر واحد بیت‌کوین نیاز به ۷۲ مگاوات ساعت برق است.

باینر دستگاهی برای استخراج ارز دیجیتال است، که به آن «اسیک» (ASIC) که مختصر شده کلمه مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است نیز گفته می شود.

شهرستان دهگلان دارای ۶۵ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری شرق سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.

انتهای پیام۹۹-۳۰۲۰