معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: بعدازظهر سه‌شنبه سامانه بارشی وارد استان شده و سبب بارش باران و احتمال وقوع رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف خواهد شد.

به گزارش بارانی خبر-علی پناهی  اظهار داشت: با ورود این سامانه، از عصر سه‌شنبه تا صبح پنجشنبه در برخی ساعات، رگبار باران، احتمال رعد و برق، وزش باد و در بعضی نقاط مه و کاهش دید پیش بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه روز چهارشنبه سرعت وزش باد شدید خواهد بود، افزود: میزان بارش‌ها در نیمه غربی استان(بانه و سقز) بیشتر از دیگر نواحی بوده و سبب آبگرفتگی موقت معابر در این نقاط خواهد شد.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان یادآور شد: برای روزهای سه‌شنبه تا پنجشنبه با توجه به سمت و سرعت وزش باد، امکان تشکیل گرد و خاک و کاهش دید و کیفیت هوا وجود دارد.

پناهی با اشاره به اینکه از بعدازظهر پنجشنبه تا اوایل هفته آینده هوای استان پایدار است، اضافه کرد: دمای میانگین طی امروز تا صبح فردا حدود سه تا چهار درجه افزایش می‌یابد و پس از ورود سامانه بارشی، تغییر چندانی نخواهیم داشت.

وی اتصریح کرد: به دلیل وزش شدید باد، احتمال آسیب به سازه‌های کم استحکام، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و اشیای سبک و شکستن درختان کهنسال وجود دارد.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان بر لزوم در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای کنترل آبگرفتگی موقت معابر تاکید کرد و گفت: محکم کردن سازه‌های موقت و گلخانه و عدم توقف در حاشیه رودخانه‌ها و اجتناب از صعود به ارتفاعات، ضروری است.

تازه‌ترین بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین حجم بارش‌های استان از ابتدای سال آبی جاری تاکنون بیش از ۲۸۸ میلی‌متر بوده است که نسبت به سال گذشته ۹ درصد کمتر است.

این آمار نسبت به میانگین دوره‌های مشابه بلند مدت ۲۷ ساله (از مهر سال ۱۳۷۲ تا شهریور ۱۳۹۹) که ۲۵۹ میلی‌متر بود ۱۵ درصد کاهش دارد. سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می‌شود.

انتهای پیام۰۰-۳۰۲۰