فرمانده مرزبانی کردستان اعلام کرد که با تلاش‌های صورت گرفته کردستان به عنوان استان پایلوت برای اجرای طرح هوشمندسازی مرز برگزیده شده و در آینده نزدیک زیرساخت‌های لازم برای کاهش تبعات پایش مرز فراهم می شود.

به گزارش بارانی خبر به نقل از ایسنا -علیرضا مرزبانی در جریان بازدید از خبرگزاری ایسنا اظهار کرد که اعتقاد مجموعه مرزبانی با توجه به حساسیت ماموریت در کردستان که استانی راهبردی در حوزه امنیت کشور بوده، این است که رسانه‌های مرتبط با بدنه فرهنگی استان نقش موثری در پیشبرد ماموریت مرزبانی دارند.
وی افزود که رسانه‌ها زبان گویای تعاملات مردم نسبت به پلیس و بالعکس است و همیشه از حضور در کنار اصحاب رسانه استفاده می‌کنیم.
فرمانده مرزبانی کردستان با اشاره به نگاه حساس به امنیت کردستان نسبت به سایر استان‌های کشور تصریح کرد که یک موضوع ساده که کل کشور به آسانی از آن عبور می‌کند می‌تواند در کردستان به چالشی بزرگ مبدل شود، پس ارتباط با رسانه‌ها می‌تواند ابزار شفاف سازی بوده و نقش مدیریت وضعیت را برای مرزبانی داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه نیروهای مرزبانی مسئولیت حراست از ۲۲۷ کیلومتر مرز کردستان را بر عهده دارد، عنوان کرد که مرزهای کردستان به دلیل وجود استکبار جهانی، عواملی از قبیل رژیم صهیونیستی، فعالیت دستگاه‌های جاسوسی و عناصر ضدانقلاب در کشور همسایه و همچنین قاچاق کالا و ارز اهمیت فراوانی برای کشور دارد.
مرزبانی با بیان اینکه جغرافیا و شرایط خاص مرز کردستان یکی از چالش‌های مرزبانی استان است ادامه داد که هوشمندسازی مرز یکی از ضرورت‌های پایش مرز است و به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، اجرای هوشمندسازی تاحدی دشوار خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد که با تلاش‌های صورت گرفته کردستان به عنوان استان پایلوت برای اجرای طرح هوشمندسازی مرز برگزیده شد و در آینده نزدیک زیرساخت‌های لازم فراهم خواهد شد تا تبعات پایش مرز کمتر شود.
فرمانده مرزبانی کردستان گفت: با اجرای طرح فیبرنوری در نوار مرزی، به راحتی می‌توان با استفاده از دوربین‌های پیشرفته، ریز پرنده‌ها و سیستم‌های کنترلی بروز به صورت آنلاین نوار مرزی را پایش کرد.
وی اعلام کرد که رسانه‌ها نقش موثری در اطلاع‌رسانی به مردم مرزنشین برای درک موضوع سازمان یافته بودن بعضی از قاچاق‌ها همانند قاچاق احشام در سال گذشته داشتند.
مرزبانی اظهار کرد که تمامی ظرفیت‌ها در حوزه‌های اطلاعاتی و عملیاتی مرزبانی کردستان در سال گذشته برای مبارزه با قاچاق سازمان یافته به کار گرفته شد و خوشبختانه کشفیات قابل توجهی در کالاهایی که بر زندگی مردم تاثیر گذار است حاصل شد.
وی افزود که با توجه به نامگذاری سال جدید با عنوان تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها پلیس مرزبانی ماموریت‌ خود را برای پشتیبانی از تولید ملی با کنترل مرزها جدی‌تر ادامه می‌دهد.
فرمانده مرزبانی کردستان تصریح کرد که مشخص شده که چه چیزهایی در تولید و ایجاد نارضایتی مردم دخیل است و بر همین اساس مرزبانی تمرکز خود را بر مبارزه با آن خواهد گذاشت.
وی عنوان کرد که آمارها گویای آن است که مبارزه با قاچاق کالا و ایجاد امنیت در مرزها به وسیله مرزبانی به خوبی انجام شده است.
این مقام مسئول، با اشاره به اهمیت توجه به معیشت مرزنشینان ادامه داد که مرزبانی موظف است از راه‌های گوناگون وضعیت معیشتی مرزنشینان را پیگیری کند و روش کولبری با شرایطی که دارد درآمد پایداری برای مردم ایجاد نمی‌کند و از سوی دیگر موجب ضربه‌زدن به اقتصاد کشور می‌شود.
وی خاطرنشان کرد که رونق و تعریف ساز و کار جدیدی برای بازارچه‌های مرزی یکی از مطالبات مرزبانی کردستان برای معیشت مرزنشینان است‌ که کولبری و بسیاری از تبعات منفی مرز را از میان می‌برد.
فرمانده مرزبانی کردستان با اشاره به مبادلات یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری در بازارچه خانم شیخان مریوان، سیرانبند بانه و ملخورد سروآباد تا انتهای سال گذشته گفت: ۳ بازارچه مرزی در انتهای سال فعال شد که جای خوشحالی است ولی به عقیده مجموعه مرزبانی فعالیت این بازارچه‌ها به تنهایی برای حمایت از معیشت مرزنشینان کافی نیست و امیدواریم با افزایش سطح معافیت‌ها این بازارچه‌ها بیشتر توسعه یابند.
وی با بیان اینکه قاچاق در کردستان نسبت به میانگین کشوری کمتر است اظهار کرد که بعضی از کولبران با انتقال کالاهای ممنوعه خواسته یا ناخواسته در مسیر اهداف دشمن حرکت‌ می‌کنند که رسانه‌ها با انتشار اخبار درست می‌توانند در آکاهسازی افکار عمومی نقش پررنگی داشته باشند.
مرزبانی با بیان اینکه مرزداران واقعی مرزنشینان هستند درپایان یادآور شد که هیچگاه مرزبانی را جدا از مرزنشینان ندانسته‌ایم و همیشه توجه و پیگیری‌های فراوانی را برای بهبود معیشت و شرایط زندگی مرزنشینان انجام داده‌ایم.
اکبر اسدی، رئیس جهاددانشگاهی استان کردستان در ابتدای این دیدار با بیان اینکه جهاددانشگاهی یکی از نهادهای انقلابی است اظهار کرد که هدف ایجاد این نهاد در ابتدای تاسیس، ترویج و گسترش آرمان‌های امام راحل و جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها بوده است.
وی افزود که تمرکز جهاددانشگاهی تا سال ۶۵ بر دانشگاه‌ها بود و پس از آن ماموریت جدید ایجاد پل میان دانشگاه و جامعه پیدا کرد تا تخصص‌های موجود در مراکز آموزش عالی را در اختیار احاد جامعه قرار دهد.
رئیس جهاددانشگاهی کردستان تصریح کرد که در طول ۴۰ سال عمر جهاددانشگاهی خدمات ارزنده‌ای به انقلاب و مردم کشور ارائه شده که یکی از کارهای فاخر آن ایجاد خبرگزاری ایسنا بوده است.
وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اشتغال و کارآفرینی فعالیت دارد عنوان کرد: خبرگزاری ایسنا که رویکردی دانشگاه و دانشجو محور دارد در حوزه کارهای فرهنگی جهاد دانشگاهی قرار می‌گیرد.
اسدی با اشاره به اینکه زرق و برقی که در ادارات دولتی وجود دارد در ایسنا و جهاددانشگاهی کمتر دیده می‌شود ادامه داد که این خبرگزاری از دل دانشگاه‌ها به وجود آمده و ارتباط قوی با مراکز آموزش عالی دارد که این مهم ضریب نفوذ خبرگزاری را بیش از هر چیز دیگری افزایش می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد که اولین خبرگزاری که پیش از انقلاب تاسیس شده خبرگزاری ایرنا بوده و پس از انقلاب اولین خبرگزاری که تاسیس شد ایسنا بوده است.
رئیس جهاددانشگاهی کردستان گفت: خبرگزاری بین‌المللی قرآن با نام ایکنا نیز یکی دیگر از خبرگزاری‌های زیر مجموعه حوزه فرهنگی جهاددانشگاهی است که اخبار تخصصی قرآنی را به بیش از ۳۰ زبان زنده دنیا در اختیار مردم جهان قرار می‌دهد.
وی با اشاره به فعالیت‌های مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران اظهار کرد که مرکز افکارسنجی یا ایسپا در گستره وسیعی اطلاعات و آمارهای گوناگونی را با نظرسنجی از مردم به گوش مسئولان می‌رساند و در ۵ ماه گذشته در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آینده و دید مردم به این قضیه ۴ نظرسنجی انجام داده است.
اسدی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی جهاددانشگاهی افزود که در حوزه پژوهشی کارهای ارزنده‌ای از سوی این نهاد علمی انجام شده که در سطح‌ ملی می‌توان به پژوهشگاه رویان و سایر پژوهشگاه‌های حوزه علوم انسانی و فرهنگی و حتی نظامی اشاره کرد.
وی تصریح کرد که در حوزه آموزشی نیز جهاددانشگاهی مراکز علمی کاربردی و مرکز دوره‌های کوتاه مدت را داراست که در این مرکز برخلاف سایر مراکز آموزشی بر آموختن مهارت تاکید دارد.
رئیس جهاددانشگاهی کردستان عنوان کرد که یکی از مراکزی که مرتبط است با نیروهای نظامی و بالاخص مرزبانی، مرکز دوره‌های کوتاه مدت جهاددانشگاهی است که می‌تواند در ارتقاء مهارت پرسنل و سربازها نقش داشته باشد.
وی درپایان یادآور شد که باید به موضوع کولبری به عنوان یک پدیده علوم انسانی نگاه کرد که می‌تواند فاکتورهای بسیاری در تشدید و یا کنترل آن نقش داشته باشد که نیروهای مرزبانی تنها یک فاکتور آن است.

انتهای پیام ۹۹-۳۰۲۰