سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کردستان گفت: مردم می‌توانند جرایم و تخلفات انتخاباتی را در سامانه جامع ارتباط مردمی قوه قضاییه (سجام) به آدرس اینترنتی Sajam.scpd.ir ثبت و گزارش کنند.

به گزارش بارانی خبر-بهادر اسدی بیان  کرد: با توجه به نزدیکی به انتخابات و اهمیت و لزوم استفاده از ظرفیت نهادهای مردمی و دیده‌بانان پیشگیری که در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اند، بخش تخلفات انتخاباتی در این سامانه تعریف شده است.

اسدی افزود: در استان کردستان حدود سه هزار دیده‌بان رسمی در این سامانه ثبت نام و کد شناسایی دریافت کرده‌اند و حدود ۲ هزار نفر هم به صورت گمنام با این سامانه همکاری داشته و گزارش تخلفات را در سامانه اعلام و ثبت می‌کنند.

وی گفت: این سامانه توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و در راستای استفاده از ظرفیت عظیم مردم در امر پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب های اجتماعی و شرکت دادن آنان در ارسال اخبار مختلف و همچنین بهره مندی از طرح ها، نظرات و پیشنهادات عالمانه آنان راه اندازی شده است.

اسدی با اشاره به فرایند اجرایی سامانه سجام، اظهار کرد: متقاضیان عضویت، در این سامانه ثبت نام می‌کنند و پس از بررسی و تطبیق مشخصات آنان، احراز هویت و استعلام های مورد نیاز در این رابطه صورت می‌گیرد و پس از تعیین صلاحیت متقاضیان، کد عضویتی برای آنان تعریف شده و سازماندهی می شوند.

وی اضافه کرد: گزارشاتی که از افراد دریافت می‌شود به صورت محرمانه و ناشناس در سیستم ثبت می شود و پس از تایید مسئولان استانی، برای دستگاه‌های دولتی ارسال و مطالبه‌گری خواهد شد تا دستگاه‌های دولتی نواقص را برطرف کنند.

اسدی گفت: ورود دستگاه قضایی به گزارشات ارسالی صرفا رسیدگی قضایی نیست بلکه اولین راهکار ارسال گزارش‌های تایید شده مردمی به دستگاه مورد نظر است که با تعامل و همکاری نسبت به رفع مشکل و معضل اقدام صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه گزارش‌های ارسالی منحصر به افراد و موضوعات شخصی نیست، افزود: از جمله مواردی از جرایم و تخلفات انتخاباتی که می توان در سامانه ثبت کرد، استفاده مستقیم و آشکار از امکانات دولتی و بیت المال برای تحقق اهداف انتخاباتی کاندیداها، واگذاری اماکن دولتی و عمومی به نامزدها به منظور برگزاری نشست های تبلیغاتی، سوء استفاده احتمالی مسئولان استانی و محلی اعم از لشکری و کشوری از مقام یا جایگاه اداری خود له یا علیه کاندیداها و یا ستادهای انتخاباتی آن‌ها، بهره گیری ابزاری از اقوام و اقلیت ­های قومی و مذهبی و دادن وعده ­های غیرقابل تحقق به آنها، اخلال، اختلال، بی ­نظمی و تعرض به نشست ها و اجتماعات انتخاباتی مجاز و قانونی، تخریب، توهین و افترا به کاندیداهای رقیب و سیاه نمایی و تخریب چهره نظام، می باشند.

انتهای پیام۹۹-۳۰۲۰