کارشناس معماری معتقد است: معماری ایران شامل بخش های گسترده ای اعم از سبک معماری معاصر، انواع سبک های معماری ایرانی، معمار سنتی ایران، اصول معماری ایرانی و نمونه کارهای به اجرا رسیده در ایران می باشد.


به گزارش بارانی خبر، مهدی مبارکه معمار موفق ایرانی ویژگی های معماری مدرن را اینگونه بیان کرد :
۱٫ عدم تزئین سازه: همانطور که پیش‌تر گفته شد، در معماری مدرن تزئینات ریز و جزییات تزئینی از بین می‌رود و ساختمان‌ها را تمیز و ساده می‌گذارند. به جای تزئینات، استفاده از مواد و مصالح به روش‌‌های جالبی مانند استفاده از اتصالات ساده و بدون جزئیات انجام می‌شود.
۲٫ خطوط عمودی و افقی برجسته و فرم‌‌های مستطیلی: شکل خانه‌ها به صورت جعبه‌‌های به هم پیوسته یا شکل‌‌های مبتنی بر جعبه است. سعی بر این است که یک اثر چشم نواز با استفاده از مواد و مصالح در اشکال عمودی و افقی ایجاد شود.
۳٫ ساخت و ساز افقی، سقف‌‌های کم ارتفاع، برجستگی‌‌های روی سقف‌‌های گسترده و طاق‌‌های افقی از جمله ویژگی‌‌های بارز این نوع معماریست. به همین دلیل است که بسیاری از خانه‌‌های مدرن، به صورت سازه‌‌های تک طبقه هستند.
۴٫ استفاده از سیستم‌ها و مواد مدرن: استفاده عمدی از مواد و مصالحی که در معرض دید قرار می‌گیرند؛ برای مثال ستون‌‌های ساخته شده از فولاد، بلوک‌‌های بتنی به عنوان مواد تمام شده، کف‌‌های بتنی در معرض دید با رنگ طبیعی خاکستری آن، فضای بدون ستون باز که توسط خرپای‌‌های فولادی در معرض دید تقویت شده است و با استفاده از سیستم‌‌های گرمایشی آسایش انسان را بهبود بخشیده است.

خبرنگار / دریا ویسی