95

عمران و اقتصاد کردستان در انتظار اردیبهشتی دیگر / هیوا محمدپور

بی شک در کردستان، اردیبهشت بی نظیرترین ماه سال است. ماهی که هوا، هوای دیگریست و زمین، زمین دیگریست. اردیبهشت پا نهادن به دنیایی تازه … و حتی باران هم حال دیگری دارد.

شاید اگر تعیین ماه های سال به دست مردم کردستان بود همه ماه ها را اردیبهشت می کردند و اسم آنها را اردیبهشت ۱، اردیبهشت ۲ و … می گذاشتند. جدا از طبیعت و حال و هوای بی نظیر، اردیبهشت در کردستان یادآور خاطره ای دیگر است. خاطره یک سفر تاریخی که هنوز برکات آن در کردستان جاری و ساری است.

تصمیمات اقتصادی و عمرانی که در اردیبهشت ۸۸ در سفر رهبر جمهوری اسلامی ایران برای کردستان گرفته شد بی نظیر بود و جهشی در استان ایجاد کرد. مصوباتی که تمام مردم کردستان در حوزه های مختلف آن را لمس کردند.

در اردیبهشتی دیگر در آستانه سفری دیگر هستیم اما در سطحی پایین تر و کردستان میزبان شخص دوم مملکت خواهد بود. در طول سالیان، رئیس جمهورهای مختلفی پا به کردستان گذاشته اند و هرکدام نیز دستاوردهایی برای این استان داشته اند.

اما امروز شرایط به گونه ای دیگر است، سالهاست در کردستان تحرکی آنچنانی صورت نگرفته است و مشکلاتی که امروز در بسیاری از نقاط مختلف استان وجود دارد همان مشکلات و معضلات ۱۰ سال قبل است.

با قرار گرفتن شخص جوانی در راس امورات کردستان، همت لازم و کافی برای رفع مشکلات موجود وجود دارد اما با دست خالی این همت و تلاش نیز بی نتیجه خواهد ماند. دلسوزی و تلاش زارعی کوشا استاندار کردستان بر کسی پوشیده نیست اما کردستان نیازمند اعتبارات و مصوبات جهشی است.

جلسات متعدد و تلاش های بی وقفه داخل و خارج استان، استاندار کردستان نشان از سفر سید ابراهیم رئیسی به کردستان دارد. رئیس جمهوری که لقب رئیس جمهور محرومان و مظلومان را یدک می کشد به یکی از استان های دارای پتانسیل اما کمتر توسعه یافته پا خواهد گذاشت. در این سفر باید تصمیماتی اتخاذ کند که مردم کردستان در سه بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت نتایج مثبت آن را لمس کنند.

باید منتظر ماند و دید که اردیبهشت ۱۴۰۱ نیز به مانند اردیبهشت سال ۱۳۸۸ تاریخی خواهد شد یا نه؟

 

 

مطالب مرتبط