95

بیکاری؛ بازی با روح و روان جوانان

بیکاری به دلیل پیامدهایی که بر فرد، خانواده و جامعه می گذارد و زمینه ساز آسیب های اجتماعی دیگر است بر روح و روان جوانان تاثیر منفی خواهد داشت.

به گزارش بارانی خبر، سه موضوع اشتغال، مسکن و ازدواج بارها و بارها در جامعه تکرار و به صورت مداوم رسانه ها از زوایای مختلف به آنها می پردازند. دلیل اهمیت به این موضوعات نشان از این دارد که این سه مورد بیشتر از هر چیزی دغدغه جامعه است. استان کردستان از لحاظ بیکاری جزو استان های بالای جدول در کشور است و افراد زیادی در این استان از طریق شغل های کاذب امرار معاش می نمایند.

در این استان به ندرت می توان کارخانه ها و کارگاه های بزرگی را پیدا کرد که برای چند صد نفر شغل ایجاد کرده باشند. جدا از بخش اداری بخش زیادی از شاغلان این استان دنبال رو شغل های پدری یا شاگرد استادی بوده اند. اما بیکاری در این استان و دغدغه های پیدا کردن شغل چه پیامدهای می تواند برای شخص و جامعه داشته باشد.

باید دنبال شغل کاذب بروم

یک جوان ۳۰ ساله که به گفته خودش از بعد از دانشگاه نتوانسته شغل مناسبی پیدا کند، می گوید: حدود پنج ساله سربازی و دانشگاه را به پایان رسانده ام. در دانشگاه در یک رشته فنی فارغ التحصیل شدم اما در طول این چند سال نتوانسته ام شغل مناسبی پیدا کنم.

وی ادامه می دهد: برای مدتی از کردستان عازم پایتخت شدم تا بلکه بتوانم از بیکاری رهایی پیدا کنم اما کاری جز کار کردن در یک پیتزا فروشی گیرم نیامد. آنهم با روحیات من سازگار نبود و نمی توانستم با مدرک ارشد در شغلی غیر مرتبط فعالیت کنم.

به کردستان برگشتم با یکی از دوستان مغازه زدیم اما به دلیل اینکه بنیه مالی قوی نداشتیم و با نسیه کار را شروع کرده بودیم با مشکل مواجه شدیم. در حال حاضر نیز هم بیکارم و هم بدهکار، خیلی از دوستان من بعد از دانشگاه یا بیکار هستند یا در شغل های کاذب دارند فعالیت می کنند که هیچ آینده ای ندارد. بخاطر درس خواندن نتوانستم حرفه ای یادبگیرم امروز باید من هم مانند دوستانم دنبال شغل کاذب باشم.

بیکاری مانع ازدواج و فرزندآوری می شود

کارشناس علوم اجتماعی با اشاره به اینکه عامل تمامی آسیب های اجتماعی بیکاری است می گوید: قطعاً شخصی که بیکار است هرگز به دنبال تهیه مسکن یا ازدواج نخواهد رفت و دغدغه اصلی او پیدا کردن شغلی متناسب با وضعیت خود او است.

نسیم مرادی ادامه می دهد: در زمان بیکاری نیازهای فردی و خانوادگی فرد مغفول می‌ماند و او برای برآورده کردن نیازهای خود به هر وسیله‌ای متوسل می‌شود. در جامعه متعادل نیروی کار متخصص در جای خود مشغول است، همه مردم نیازهای یکدیگر را برآورده می‌کنند، اما بیکاری در جامعه خلأ بزرگی ایجاد و توسعه شاخص‌های اقتصادی و اجتماعی را با مشکل روبرو می‌کند.

بیکاری، بی پولی را به همراه خواهد داشت همین موضوع باعث می شود فرد نتواند برای اتفاقات آینده زندگی خود برنامه ریزی درستی داشته باشد. از این رو فرد بیکار تلاش می کند تا زمان های از دست داده را با ورود به شغل های نامتعارف جبران کند که ای موضوع هم برای فرد و هم برای جامعه پیامدهای خطرناکی دارد.

وی می افزاید: افراد زیادی هستند که بخاطر بیکاری به قاچاق کالا و مواد مخدر، سرقت یا زورگیری روی آورده اند و امروز به غیر از زندان چیز دیگری نصیب آنها نشده است. در چنین مواردی علاوه بر فرد، اطرافیان او نیز با مشکل مواجه می شوند.

مرادی بیان می کند: طبق آخرین اینفوگرافی بیکاری که ارائه شد استان کردستان در رده چهارم بیکاری قرار دارد که باید بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گیرد. بیکاری منجر به افزایش سایر آسیب های اجتماعی خواهد شد که جبران و مقابله با آن هزینه زیادی را برای دولت در بر خواهد داشت.

بیکاری روح و روانم را هدف قرار داده است

در یکی از مراکز کاریابی خانمی را می بینم که فارغ التحصیل رشته علوم تربیتی است. او با گلایه می گوید از دو سال بعد از فارغ التحصیلی دنبال کار هستم اما موفق نشده ام در جای مشغول شوم. اگر همین طور منتظر کار باشم سن ازدواج را نیز از دست می دهم. از آن طرف نیز چندین سال زحمت کشیدم درس خواندم تا بتوانم شغلی داشته باشم و مستقل باشم. امروز این اتفاق نیفتاده است و روح و روانم کاملا پریشان است. با این وضعیت نمی توانم روی هیچ کدام از موارد زندگیم تمرکز کنم.

پیامدهای فردی و اجتماعی معضل بیکاری

کارشناس جامعه شناسی می گوید: بیکاری مانند هر آسیب اجتماعی دیگری پیامدهای برای فرد و اجتماع دارد و خانواده های زیادی را درگیر خود کرده است. از جمله این موارد احساس بی ارزشی، فقر و تنگدستی، فراهم آمدن زمینه بزهکاری، آلوده شدن به اعتیاد و عقب ماندگی کشور است.

خالد عبودی با تشریح این موارد ادامه می دهد: فردی که بیکار است مورد سرزنش دیگران قرار می گیرد یا اینکه اطرافیان او را نادیده می گیرند. وقتی چنین اتفاقی بیفتد فرد احساس بی ارزشی می کند و این بزرگترین ضربه به یک جوان است.

بیکاری فقر و تنگدستی را به همراه خواهد داشت به همین علت خانواده و خود فرد از آسایش و رفاه لازم دور خواهند ماند. این اتفاق به مرور زمان آرامش خانواده را از بین می برد و گاهاً باعث ترک تحصیل سایر اعضای خانواده می شود. بسیاری از جامعه شناسان بر این باور اعتقاد دارند که بیکاری زمینه ساز بزهکاری است. یک جوان برای امرار معاش ممکن احتمال دارد به سوی کارهای خلاف گام بردارد. تحقیقات نشان داده است که بیش از نصف افرادی که مبتلا به بزه‌کاری شده‌اند، افراد بیکار بوده‌اند و یا حداکثر عمر خود را به صورت فصلی کار کرده و مرتب تغییر شغل داده‌اند.

وی می افزاید: برخی پژوهشگران دریافتند که رابطه مستقیمی بین اعتیاد به تریاک و وضع ناجور اجتماعی وجود دارد، به‌گونه‌ای که اپیدمی‌های بزرگ اعتیاد و همه‌گیر شدن آن اغلب در مناطقی روی می‌دهد که عیار بیکاری و جنایت بالا است یا وضع منطقه و منازل، رضایت بخش نیست. وقتی برای افراد مخصوصاً جوانان شغل مناسب و برنامه کاری نباشید، گرد هم جمع می‌شوند و حاصل چنین مجموعه‌ای آلوده شدن به قمار، فحشاء و اعتیاد است.

رفع بیکاری نیازمند ایجاد بستر اشتغال

بسترسازی مناسب برای ایجاد اشتغال می تواند به رفع بیکاری در کردستان کمک کند. زمانی که بستر برای فعالیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم شود قطعاً فرصت های شغلی مناسبی برای تمامی افراد پیش خواهد آمد.

زمانی که معضل بیکاری در استان به دنبال آن بسیاری از آسیب های اجتماعی نیز این استان را ترک خواهند کرد. آمار ازدواج و فرزندآوری افزایش و آمار بزهکاری های اجتماعی نیز فروکش خواهد کرد.

گزارش / هیوا محمدپور