تغییر واژه ها تاثیری در توسعه اقتصادی کردستان نخواهد داشت

توسعه اقتصادی کردستان با برنامه و دوری جستن از کارهای روتین اتفاق خواهد افتاد. تغییر واژه ها و استفاده از کلمات متنوع تغییری در توسعه اقتصادی نخواهد داشت.

اقتصاد کردستان

اقتصاد کردستان

توسعه کلمه ای جذاب و قشنگ است که در ادوار مختلف مدیران دولتی و غیر دولتی استان کردستان از آن سخن گفته اند. هر کدام از این افراد واژه های جدیدی را در ادبیات مدیریتی استان جایگزین “استان محروم” کردند. یکی گفت استان محروم زیبنده کردستان نیست و بگوید ” استان کم برخوردار” و دیگری هم آمد و گفت:” استان کمتر توسعه یافته” مناسب تر است، در ظاهر کلمات تغییر کردند اما در وضعیت استان تغییری حاصل نشد.

امروز بحث توسعه اقتصادی کردستان مطرح است دقیقا چیزی که مردم از دولت مردمی سیزدهم انتظار دارند. آیا این مهم اتفاق خواهد افتاد یا به مانند گذشته فقط کلمات و جملات جدید وارد واژگان مدیریتی در این استان خواهد شد.

سوالی مهمی که در این حوزه مطرح می شود این است، توسعه اقتصادی چگونه اتفاق می افتد؟ جواب این سوال را اقتصاددانان اینگونه داده اند که توسعه اقتصادی با افزایش اشتغال، افزایش ثروت مردم، افزایش سهم صنعت، افزایش رفاه مردم و … اتفاق می افتد.

قطعاً و بی شک تغییری در توسعه اقتصادی کردستان نخواهد افتاد مگر اینکه تغییرات بنیادین در این استان اتفاق بیفتد. ارسال هزاران درخواست تسهیلات خرد و معیشتی برای رئیس جمهور، وضعیت اقتصادی مردم این استان را به خوبی نشان می دهد و حرفی برای گفتن نخواهد گذاشت.

قبل هر چیز باید بدانیم تیم اقتصادی کردستان چه کسانی هستند و آیا این توانایی در آنها وجود خواهد داشت که تغییری در کردستان ایجاد کنند یا به مانند همیشه کارهای روتین و بی ثمر را دنبال خواهند کرد. مرد شماره یک دولت مردمی در کردستان اسماعیل زارعی کوشا است او فردی اقتصادی نیست نه به مانند استاندار قبلی کار اقتصادی انجام داده و نه اقتصاد خوانده است اما صبر کنید در ادامه در مورد نقش او در توسعه اقتصادی کردستان خواهم گفت.

نفر دوم « حامد قادرزاده » معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کردستان است کسی که اقتصاد کشاورزی خوانده و خود را در این حوزه صاحب نظر می داند. وی کار اجرایی انجام نداده اما حداقل در یک دهه گذشته مدعی بوده که می تواند در اقتصاد این استان تغییر ایجاد کند. وی اگر بتواند برنامه ای جدید برای توسعه اقتصادی کردستان ارائه دهد قطعا از روی کاغذ هم که باشد می توان به این موضوع امیدوارتر از گذشته بود.

نفر سومی که می تواند آغازگر توسعه اقتصادی کردستان باشد « معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان» است. وی نیز به مانند حامد قادرزاده سابقه اجرایی آنچنانی ندارد اما طبق آن چیزی که تاکنون شنیده ایم فردی دانشگاهی و در حوزه تدریس در این حوزه موفق بوده است.

نفر چهارم که می تواند یاریگر تیم اقتصادی استانداری باشد «ارسلان ازهاری» رئیس سازمان برنامه و بودجه کردستان است. وی یک بار دیگر در دولت دهم این پست را در اختیار داشته است و در طول سالیان نیز تجربیاتی را به دست آورده است حال باید دید می تواند تحرکی را در استان ایجاد کند یا خیر….

دستگاه های دیگری که می توانند در تیم اقتصادی کردستان قرار گیرند صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی و آب منطقه ای کردستان است. مدیران هر سه دستگاه از مدیرانی هستند که بیش از ۲۰ ساله در مجموعه خود خدمت کرده اند و از تجربه کافی برخوردار هستند.

بیشترین ضعفی که مدیران در طول سالیان داشته اند بی توجهی به داشته ها و تبدیل آن به احسن بوده است. متاسفانه هر مدیری که در این استان پست می گیرد به دنبال آن است که کار جدیدی را آغاز کند به همین منظور در تمام حوزه ها با انباشت پروژه های ناتمام مواجه هستیم. ظرفیت کنونی استان برای توسعه اقتصادی باید احصا و نسبت به تبدیل کردن آنها به مطلوب و بازدهی بیشتر تلاش کرد.

قطعا استفاده اصولی و منطقی از حق آبه کردستان و ایجاد صنایع تبدیلی در ایجاد ثروت برای مردم و ایجاد اشتغال که دو مولفه بسیار تاثیرگذار در توسعه اقتصادی است تاثیرگذار خواهد بود. به آن اندازه ای که نمایندگان مردم در مجلس و مدیران برای گرفتن تخصیص آب بیشتر تلاش می کنند به همان اندازه نیز برای استفاده اصولی و مدرن تلاش می کردند وضعیت متفاوت تری نسبت به حال حاضر داشتیم.

همچنین اگر بجای دادن مجوز های بیشتر برای تولید کارگاه های صنعتی فکری به حال واحد های در حال تعطیلی می شد کم هزینه تر و تاثیرگذارتر در اقتصاد کردستان بود.

اما همانطور که در آغاز مطلب نیز به آن اشاره شد نقش مدیران و برنامه های آنها بسیار تاثیرگذار در توسعه اقتصادی کردستان خواهد بود اما نه به شیوه فعلی بلکه باید رویه ای جدید در پیش گرفته شود.

اینجاست که نقش استاندار کردستان پررنگ تر خواهد شد و باید رهبری درستی را نسبت به موضوع و تیم تحت الامر خود داشته باشد. زارعی کوشا تا این لحظه نشان داده فردی پر انرژی، مردمی و خلاق در بسیاری از مسائل بوده است. اما همین مردمی بودن با تغییر در وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم رنگ و بو خواهد گرفت.

زارعی کوشا باید با مدیران زیر مجموعه تعارف را کنار بزند و از آنها برنامه شفاف بخواهد و به صورت ماهانه محقق شدن برنامه ها را بررسی نماید. معاون هماهنگی امور اقتصادی باید از امروز درنگ نکند و برنامه توسعه اقتصادی کردستان تدوین و به مدیران استان ابلاغ کند در غیر اینصورت همانگونه که گفته شد کار روتین دردی از این استان درمان نخواهد کرد. دیواندره

 

شما هم نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت نظرات بنویسد بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد

صفحه اینستاگرام بارانی نیوز
 • نظرات کاربران

  تبلیغات خرید بک لینک با کیفیت فقط 30 هزار تومان
  عدالت خبر
  سرگرمی
  کشاورزی
  ** وبسایت حقوقی عدالت
  ** 강남 쩜오 ** بهترین قالیشویی ** میلگرد آجدار ** قسطی برو مالدیو عشق و حال ** 안전놀이터 ** hott girls ** argo finance ** مشاوره تحصیلی آنلاین ** 릴게임사이트 ** قیمت سرور اچ پی ** digitalzed ** وکیل آنلاین/مشاوره حقوقی آنلاین ** Surrogacy Cost in India ** Latest Punjabi Songs 2024 ** گلشن چت ** 4c trading signals ** میکروفن یقه ای ** بهترین قیمت انواع سافت استارتر ** خرید لوازم آزمایشگاهی ** دفتر یادداشت تبلیغاتی ** appvalley ** قرارداد دو جانبه برق ** خرده فروشی برق ** buy verified binance accounts ** seguidores Instagram ** تصميم مواقع في سوريا ** Drake ** اجاره خودرو در دبی ** Cosmetic Dentistry ** YOUMAPHICS Graphic Design ** Roobet Promo Code ** GCCOIN ** best smm panel ** instagram follower kaufen ** 강남 하이 쩜오 ** KUBET ** Néon LED Mural ** 강남 하드코어 ** Harmonização Facial Belém ** مشاوره درسی ** خرید هارد سرور اچ پی HP ** دانلود رمان ** قیمت گردو 1403 ** واردات فندق ** visitas para meu site ** گچبری

  *******