95

مصرف بهینه؛ تضمین گاز پایدار

با توجه به سرد بودن هوا و ورود سامانه های سرما به داخل کردستان مصرف گاز نیز افزایش پیدا کرده که تنها راه پایدار بودن گاز مصرف بهینه و درست است.

درست مصرف کنیم

بارانی خبر- سال ها بعد از شروع گازرسانی در کشور اکنون کردستان در آستانه پوشش صد در صدی قرار دارد. طبق پیش بینی ها تا پایان سال آینده تمامی شهرها و روستاهای کردستان از پوشش ۱۰۰ درصدی گازرسانی برخوردار خواهند بود. برای پایدار ماندن این شبکه گازرسانی نیاز به مصرف بهینه است.

عوامل متعددی باعث می شود تا گاز و سایر انرژی ها هدر برود، در برخی موارد نیز مشترکین در مصرف درست سهل انگاری می کنند. در ارتباط با نحوه درست مصرف گاز و عوامل هدر رفت آن با «حمید شکری» کارشناس انرژی به گفت و گو نشستیم که در ادامه آن را می خوانید.

با توجه به شرایط کوهستانی بودن کردستان و خانه های قدیمی در روستاها چه عواملی باعث می شود تا انرژی هدر برود؟

ساختمان ها در واقع متهم اصلی هدر رفت انرژی در بخش خانگی هستند. هرچند استاندارد های ضعیفی در ارتباط با ساخت منازل وجود دارد اما در آن هم به صورت کامل اجرا نمی شود. هنوز هم بخش زیادی از خانه های روستای از در و پنجره های آهنی و ضعیف استفاده شده است. در چنین خانه های براحتی گرما خارج و سرما وارد خانه می شود.

در ساختمان های تازه ساخت نیز با چنین مواردی مواجه هستیم و گرما براحتی از خانه خارج می شود و همین دلیل باعث می شود مصرف انرژی بالا رود. متاسفانه در کردستان که منطقه ای کوهستانی است به مسائلی همچون عایق بیرونی ساختمان و نمای ساختمان توجهی نمی شود.

با توجه به کوهستانی بودن منطقه حتماً باید نمای ساختمان با متریالی که به عنوان یک عایق مناسب عمل کند پوشانده شود. اگر در تمامی منازل این اتفاقات بیفتد شاهد صرفه جویی چشمگیری در مصرف انرژی خواهیم بود.

در راستای مصرف بهینه چه توصیه ای برای افرادی که در خانه های قدیمی یا غیر استاندارد زندگی می کنند دارید؟

اول از همه وسایل گاز سوز خود منجمله بخاری ها را سرویس کنند چون با گذشت زمان مصرف سوخت آنها نیز با مشکل مواجه خواهد شد. دوم اینکه حدالامکان پنجره های قدیمی را با پنجره های دو یا چند جداره تعویض کنند. همچنین برای بدست آوردن شرایط ایمن حتماً از یک کارشناس برای بررسی راه های خروجی دودکش و سایر مسائل مربوطه کمک بگیرند.

باتوجه به اینکه خانه های روستای بزرگ و معمولا دارای چند اتاق است پیشنهاد می شود در این فصل بخاری اتاق های بلااستفاده خاموش و درب آنها بسته شود.

وسایل گاز سوز به چه اندازه در میزان صرفه جویی تاثیرگذار هستند؟

بازدهی پایین و مصرف بالای بخش زیادی از کالاهای گاز سوزی که در بازار وجود دارد در مصرف بی رویه انرژی بی تاثیر نیست. متاسفانه کالاهایی از جمله بخاری در بازار وجود دارند که راندمان پایین و مصرف بالایی دارند. مردم باید کالاهایی را تهیه کنند که علاوه بر بازدهی بالا مصرف مناسبی را نیز داشته باشند.

مردم بر چه اساسی بخاری های خود را انتخاب کنند؟

متراژ خانه شاخص مهمی برای خرید بخاری است. آنها باید بدانند که چه بخاری جوابگوی متراژ محلی است که بخاری در آن مورد استفاده قرار می گیرد. اگر بخاری که تهیه می شود دارای توان کمی باشد نه تنها نمی تواند فضای بزرگ را گرم کند بلکه باعث هدر رفت انرژی نیز می شود.

اگر بخاری را در اتاق خواب استفاده می کنید حتماً بخاری دودکش دار بگیرید. زیرا تمام سم تولید شده از طریق دودکش خارج می شود. بخاری بدون دودکش بیشتر برای استفاده در مغازه ها کاربرد دارد.

حتماً بخاری تهیه شود که دارای ترموکوپل باشد این سیستم در بخاری های گازی کمک میکند تا با خاموش شدن بخاری جریان گاز آن به صورت خودکار قطع شود.

امانت طبیعت را هدر ندهیم

امانت طبیعت را هدر ندهیم

چه توصیه ای برای مصرف بهینه گاز در ساختمان های مسکونی دارید؟

چند نکته مهم است که باید مصرف کنندگان در فصل سرد سال از آن استفاده کنند. رعایت این موارد هم باعث مصرف بهینه و کاهش هزینه ها می شود و هم از گرمای تولید شده بنحو احسن استفاده می شود.

در فصل سرد باید علاوه بر اینکه درز تمامی پنجره ها گرفته شود باید از پرده بلند و ضخیم نیز استفاده شود. با این کار گرمای موجود در خانه باقی خواهد ماند. در شروع سرما باید تمامی کانال های کولر پوشانده شود این کانال ها محلی مناسب برای خروج گرما از خانه است.

بهتر است پکیج یا سیستم های گرمایشی نوین جایگزین بخاری ها شود. همچنین دمای خانه در اندازه ای قرار گیرد که اهالی خانه مجبور به باز کردن پنجره ها نشوند.

با توجه به اینکه در طول سال شاهد گازگرفتگی تعدادی از هموطنان می شویم چه پیشنهاداتی برای مصرف ایمن گاز دارید؟

هر محصول استانداردی دارای دفترچه راهنما است که اول از همه توصیه می شود قبل از استفاده از محصول دفترچه را کامل مطالعه و بر اساس آن کالا را راه اندازی کنند.

مصرف کننده نباید دودکش بخاری گازسوز را در داخل ظرف آب قرار دهد این کار تاثیری در از بین بردن سم تولید شده نخواهد داشت. همچنین در حین کار کردن بخاری باید از داغ بودن لوله دودکش مطمئن بود.

حداقل یک روزنه تحت عنوان هواکش در اتاق خواب موجود باشد. همانطور که گفته شد در خانه از بخاری بدون دودکش استفاده نشود.

گاهاً مشاهده شده که از شعله های اجاق گاز برای گرم نگه داشتن خانه استفاده می شود که کاری کاملا اشتباه است. حتما باید قبل از خواب گاز مسیر سماور و اجاق گاز به مانند سایر وسایل گازسوز بررسی شود.

سخن پایانی…

از اینکه وقتی را برای ارائه مطالب آموزشی در اختیار بنده قرار دادید تشکر می کنم. امیدوارم با مصرف درست شاهد قطعی گاز در هیچ نقطه ای از کشور نباشیم.

مصاحبه / هیوا محمدپور