بازار داغ لوازم التحریر در کردستان/ روزهای پر تنش والدین با رسیدن بوی ماه مهر

هر ساله در آستانه بازگشایی مدارس بازار خرید وفروش لوازم التحریر داغ می شود، شهر بوی مدرسه و لوازم التحریر نو می گیرد و مغازه های لوازم التحریر مملو از پدر و مادرانی است که به همراه فرزندان خود مشغول خرید انواع لوازم التحریر متنوع هستند و دانش آموزان خوشحال از خرید لوازم جدید مدرسه که معنی بی پولی، تورم و گرانی را نمی دانند.

لوازم التحریر - مدرسه

به گزارش بارانی خبر، گرانی لوازم التحریر و افزایش قیمت چشمگیر آنها اغلب خانواده ها را که تعداد فرزندان محصلشان بیشتر است، نگران می کنند. بوی مهر با خنده های بچه ها و ذوق کیف و دفترنو، حس امید بخشی را در شهر ایجاد می کند گویا زندگی جان دوباره می گیرد اما این روزها اگر سری به بازار لوازم التحریر بزنید قطعا افزایش قیمت های متنوع را خواهید دید و مشکلات و دغدغه های والدینی که هر سال با آن مواجه می شوند، مشاهده خواهیم کرد. خبرنگار ما به صورت میدانی موضوع گرانی، افزایش قیمت لوازم التحریرومیزان حمایت از تولید داخلی را در سطح شهر سنندج مورد بررسی قرار داد.

اکبر زندی یکی از والدین دانش آموزان سنندجی دریکی از مغازه لوازم التحریر که مشغول خرید لوازم التحریر برای فرزندش بود اظهار می کند: امروز برای خرید لوازم التحریر فرزندم چند ساعتی در سطح شهر به دنبال لوازم با کیفیت و قیمت مناسب بودم اما متاسفانه قیمت ها بسیار افزایش یافته است، مردم انتظار کاهش قیمت ها رادارند تا همه بتوانند کالای با کیفیت انتخاب کنند. در حالی که امروز به دلیل گرانی کسی به کیفیت فکر نمی کند و همه تنها منتظر کالایی با قیمت پایین هستند.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت های لوازم التحریر موجب انتخاب وسایلی با کیفیت پایین هستیم، می گوید: طی یک سال گذشته که تورم و اقتصاد نابسامان کشور درحال افزایش است طبیعتا قیمت لوازم التحریر نیز بالا رفته و به طور میانگین لوازم التحریر حدود ۳ برابر سال قبل افزایش داشته است، لذا میانگین هزینه خرید برای هر دانش آموز یک چهارم حقوق ماهیانه یک کارگر سنندجی است.

یکی دیگر از شهروندان سنندجی که به همراه دو فرزند خود برای خرید لوازم مدرسه به سطح شهر آمده بود، عنوان می کند: افزایش قیمت ها و اختلاف نرخ لوازم التحریر، پوشاک و کیف از سال گذشته تا کنون بسیاری از خانواده ها را در روزهای نزدیک به آغاز سال تحصیلی جدید در شوک فرو برده است، همه ساله با نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس تهییه و تامین نوشت افزار دانش آموزان به یکی از دغدغه های خانواده ها تبدیل شده است

مهناز سیفی با ابراز نارضایتی از گرانی لوازم التحریر بیان می کند: ناتوانی در خرید لوازم التحریر برای فرزندم مرا آزار می دهد چراکه لوازم التحریر گران قیمت با رنگ و لعاب فراوان در بازار ارائه می شود اما بسیار گران است با دیدن نگاه کودکانمان مشاهده می کنیم که چقدر لوازم التحریر را دوست دارند اما از پس قیمت خرید آنها بر نمی آیم، خرید لوازم التحریر، فرم لباس، سرویس مدارس و ثبت نام دانش آموزان از جمله مشکلات است که خانواده ها با آن روبه رو هستند.

وی در جواب «روژ باش کورد ستان»  مبنی براینکه از کالای داخلی استقبال می کنید یا خارجی، اظهار می کند: تولید کنندگان داخلی باید به ذائقه دانش آموزان بیشتر توجه کنند و کالاهای را تولید کنند که توان رقابت با نمونه های خارجی را داشته باشند امروزه اگرچه همه جا صحبت از حمایت کالای ایرانی در میان است اما باید به ارتقای کیفیت و جذابیت محصولات داخلی با شکل و فرم زیبا تر نیز توجه شود، در صورت رعایت موارد نیاز قطعا از کالای داخلی استقبال خواهیم کرد.

مادری که دو فرزند ۱۰ و ۲۱ ساله دارد به خبرنگار «روژ باش کورد ستان» می گوید: برای خرید چند دفتر و مداد تراش و پاک کن به چندین مغازه سر زدم اما قیمت ها باورکردنی نیست و از خرید کردن پشیمانم کرد، از طرفی اقلام ضروری است ومجبورم که خرید کنیم، نمی توان به فرزندانم بگویم مداد گران است و مشق هایت را ننویس چرا طی یک سال قیمت یک مداد تا ۱۰۰ درصد باید گران شود؟ پس نظارت تعزیرات برگران فروشی چه می شود، آیا راه کار برای این آشفته بازار ندارند؟

یکی از فروشندگان لوازم التحریرسنندجی نیز به مشکلات موجود در این حوزه اشاره و بیان می کند: ما هر روز شاهد حضور پدر و مادرهای هستیم که حتی توان خرید یک مداد را هم ندارند، اکنون که حدود چند روزی از شهریور گذشته است اما استقبال والدین نسبت به سال های گذشته بسیار کم شده است،بسیاری از خانواده ها از پرداخت هزینه تحصیل فرزندان خود ناتوان هستند که این امر ممکن است باعت ترک تحصیل دانش آموزان شود.

بهمنی با بیان اینکه در شهریور سال جاری قیمت ها سه برابر نسبت به سال گذشته شده است،می افزاید: به طور متوسط برای خرید یک بسته کامل لوازم التحریر بیش از یک میلیون تومان باید پرداخت شود که این امر برای خانواده های دارای چند دانش آموز بسیار سخت است و البته باید سایر هزینه ها را هم اضافه کرد، خانواده های را می شناسم که تا کنون فرزندان خود را در مدارس ثبت نام نکردند چراکه توان پرداخت هزینه های آن را ندارند.

وی در ادامه به گرانی کاغذ در سطح کشور اشاره کرد و عنوان می کند: قطعا خرید کتاب های مدارس بار اقتصادی بسیاری برای والدین خواهد داشت، امیدوارم در این زمینه مسئولان متولی حداقل تدبیری حاصل کنند.

یکی دیگر از فروشندگان لوازم التحریرسطح شهر با ذکر اینکه طرح ها و نقش های مختلفی هر سال به بازار اجناس دانش آموزان اضافه می شود، اظهارمی کند: متاسفانه درآستانه باز گشایی مدارس اکثردست فروشان و مغازه های سطح خیابان به فروش لوازم التحریر روی می آورند و نیاز است حتما نظارت دقیق و منسجمی بر اجناس و قیمت ها وجود داشته باشد، اجناس خارجی از ۲ الی ۳ برابر گران شده و این موضوع سبب شده تا بسیاری از خانواده ها بسیار کمتر از سال های گذشته خرید کنند.

به عقیده این فروشنده سنندجی، لوازم التحریر ایرانی نسبت به اجناس چینی بسیار با کیفیت تر است و مردم استقبال خوبی از محصولات با کیفیت می کنند لذا باید در این راستا توجه مردم را بیشتر به خرید محصولات ایرانی معطوف کنیم امیدواریم با کاهش قیمت ها استقبال به اجناس چینی، کمتر شود،

وی در ادامه تصریح می کند: خانواده ها تنها ترجیح می دهند که اقلام ضروری و در حد نیاز خریداری کنند و استقبال خاصی از وسایل فانتیزی نمی شود، هر قدر رنگ و لعاب انواع و اقسام نوشت افزار دل بچه ها را آب می کند، اما قیمت ها دل والدین را خالی خواهد کرد، امسال عجیب بود، یک پنجم سال های گذشته پیش فروش نداشتم و اکثر ساعت های روز مغازه ام خلوت بوده است.

هر ساله با آغاز سال تحصیلی شاهد افزایش قیمت در برخی اقلام پر مصرف  از جمله لوازم التحریر ، کیف، کفش و پوشاک مورد نیاز دانش آموزان هستیم که به منظور کنترل بازار و مقابله با افزایش بی رویه قیمت نیاز است گشت های نظارتی تعزیرات حکومتی دراین ایام افزایش پیدا کند

رئیس اتحادیه چاپ و نشر نوشت افزار سنندج با عنوان اینکه واحدهای نوشت افزار استان که دارای پروانه کسب معتبر از طرف اتحادیه هستند،حدود ۱۱۵ واحد است، اظهار می کند: از ابتدایی شهریور تا انتهای مهرامسال این واحدها عرضه لوازم التحریر خود را در سطح استان خواهند داشت.

عزت پور عنوان می کند: حضور واحد های بازرسی در اتحادیه با شناسایی واحد های که اقدام به فروش لوازم التحریر و نوشت افزار می کنند مورد اخطار قرار می گیرند و اگر جمع آوری نشوند برابر قانون مغازه های آنها پلمپ خواهد شد.

وی بیان می کند: یکی از کالاهای فرهنگی که در آستانه سال تحصیلی جدید، دانش آموزان و والدین با آن سروکار دارند همین نوشت افزار ها است لذا ترغیب برای لوازم آموزشی ایرانی ضمن اینکه میلیاردها ها ریال صرفه جویی ارزی به دنبال خواهد داشت باعث رونق کارخانه ها داخلی و رونق اقتصاد کشور نیز می شود.

رئیس اتحادیه چاپ و نشر نوشت افزار سنندج می گوید: افزایش کیفیت کالاها، ساماندهی بیشتر تولیدو توزیع نوشت افزارو برپایی نمایشگاه های مختلف گام مهم در جهت رفع مشکلات موجود  و گرانی خواهد بود.

رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان درباره نظارت های دقیق بر قیمت های لوازم التحریر درآستانه بازگشایی مدارس در گفت و گو با«روژ باش کورد ستان»  اظهار می کند: طرح نظارتی و برخورد سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان در راستای دو موضوع مهم برای سال تحصیلی جدید مد نظر قرار گرفته است، دراین بازه زمانی بازرسان استان در قالب تیم های محسوس و نامحسوس با حضور در بازار ضمن پایش عرضه اقلام ضروری این ایام، با هرگونه تخلف صنفی برخورد قانونی لازم را انجام خواهیم داد.

فرزاد سردار زاده بیان می کند: طرح نظارت و بازرسی بر بازار ویژه بازگشایی مدارس از اوایل شهریور در کردستان آغاز شده و تا نیمه مهر ماه هم ادامه دارد، این طرح با هدف حمایت از مصرف کنندگان و جلوگیری از گرانفروشی درهمه مراکز عرضه لوازم التحریر، کیف وکفش توسط اداره بازرسی صنعت، معدن وتجارت کردستان درحال اجرا است، درج قیمت بر روی اجناس و عدم گرانفروشی ازجمله مواردی است که توسط بازرسان قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه قبل از موعد مقرر نظارت و بازرسی جدید در سطح شهر شروع شده است، می گوید: در چند روز اخیر با نظارت و گشت های مداوم متاسفانه بازرسین این سازمان متوجه گرانی فروشی و تقلب در سطح استان بوده اند که با تشکیل پرونده،  به سازمان تعزیرات حکومتی فرستاده شده است.

رئیس اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با ذکر اینکه برای جلوگیری از تخلفات بیشتر در ایام از ۱۰ تا ۱۵ شهریوربه بعد در طرح بازگشایی مدارس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان شدت نظارت و بازرسی های خود را بیشتر خواهد کرد.

سردار زاده با بیان اینکه فروشندگان  و دست فروشان استان باید بر مبنای فاکتور جدید فروش داشته باشند، می افزاید: با توجه به بازار آرام فعلی و هشدار جدی به فروشندگان این سازمان ورود دقیق و شفاف خود را برفروش لوازم التحریر شروع اما در چند روز آینده قطعا  با تعطیلی بخشی از کارهای خود با شدت و برخورد جدی بر لوازم التحریر ورود خواهیم داشت.

گزارش / روزیتا قادری

شما هم نظر خود را در مورد این مطلب در قسمت نظرات بنویسد بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد

صفحه اینستاگرام بارانی نیوز
 • نظرات کاربران

  پاسخی بگذارید

  تبلیغات خرید بک لینک با کیفیت فقط 30 هزار تومان
  عدالت خبر
  سرگرمی
  کشاورزی
  ** وبسایت حقوقی عدالت
  ** نمایندگی ایران رادیاتور ** buy tiktok followers ** فروشگاه اینترنتی لوازم آرایش دائم وب سلین ** 강남 쩜오 ** بهترین قالیشویی ** best nightclub in dubai ** میلگرد آجدار ** قسطی برو مالدیو عشق و حال ** 네이버아이디판매 ** قالیشویی ** bästa iptv ** ketamine nasal spray for sale ** ارسال هدیه به ایران ** پیلاتس در خانه ** web hosting ** 강남 쩜오 ** limousine transportation ** خرید فالوور واقعی اینستاگرام ** بورس انرژی ** buy IMDb ratings ** 떨액 ** technology news ** Make Pop Music ** cronus zen ** Free TikTok Likes ** eCommerce Training Online ** agence immobiliere Douai ** Better Than OnlyFans ** آموزش نامه نگاری ** چسب ایرانی ** health ** 안전놀이터 ** hott girls ** argo finance ** مشاوره تحصیلی آنلاین ** 릴게임사이트 ** کاشت ابرو ** قیمت سرور اچ پی ** ruby concentrates ** get instagram followers ** Bike Accessories ** anti karat mobil scuto penipuan scam ** comprar seguidores kwai ** battlehawk armory ** reddit snoo dancing ** Polka Dot ** tinnituscausesandcure.com ** تجهیزات نظافت صنعتی ** balencking ** งูสวัด ** 308 winchester small pistol primer ** HAIRMONY TRIMMER ORIGINAL ** Best DJ ** auto info center ** Histórias ** 开发 电报机器 ** ยาชาสำหรับสัก ** This Bodysuit Went Viral on TikTok For a Reason ** Equiltyeaglenest Forex Trading ** Bank notes counterfeits cloned cards ** Trap2023 ** lead connector ** kaspa코인 ** Sub to Unlock Link Shortner Service ** Fryd Extracts ** m88 สล็อ ตออนไลน์ ** youtube monetization service ** Undetectable AI ** coinmarketcap ** Books A Trillion Legit ** dil4ni iOS Program ** คำคม ** 앱개발회사 ** Stream Overlays ** پلاتینر ** شارژ کپسول آتش نشانی ** NFT Marketplace ** Perlengkapan Kapal ** ton coin ** 미도리마케팅 ** kubet ** Acheter Keto France ** infoproducto ** raycity ** نکته و تست روانشناسی ** devin millar american singer ** meet new people around you and fall in love ** THE ILLUMINATI ** newspaperfoolad ** Essential Graphic Design Tools ** NES.TECH Web3 Solutions ** DecalBossGB ** SAFESKY ** накрутка Тік Ток лайки підписники ** Economics Grind ** سامانه ارسال پیام کوتاه ** เต็ง1เว็บตรง ** Best SMM Panel ** Goodfella's Distro LA ** 推特账号购买
  *******
  Arad Branding ** چوبیجات ** آی غاز ** دکمه ساز ** آیاسنشیال اویل ** دانه روغنی ** دالمیکر ** کتیرو ** تارپودکارپت ** ولوزماجور ** ذغالیها ** تلگرامرا ** شلوار ** لدرایران ** تومیتوز ** جورابا ** پوتیتوز ** سریالسو ** پیلمیکر ** شیشه ها **