رئیس نظام صنفی کشاورزی کردستان  ازصدور ۳۹۰۰ پروانه فعالیت نظام صنفی کشاورزی در شهرستان دیواندره خبر داد

عثمان فرجی رئیس نظام صنفی کشاورزی کردستان  در گفت و گو با خبرنگار کردپرس اظهار کرد: در شهرستان دیواندره ۳۹۰۰ پروانه فعالیت نظام صنفی کشاورزی  در بخش های زراعت، پرورش زنبور عسل، دامپروری و … صادر شده است.

وی ادامه داد:هویت بخشی مضاعف به دارنده پروانه به عنوان یک سند شناسایی از مزایای پروانه نظام صنفی است. ایجاد امکان در هماهنگی و ارتباط با سایر نهادهای مؤثر در فرآیند تولید تا فروش و بازار رسانی محصولات کشاورزی با مدیریت نظام صنفی محقق خواهد شد.

فرجی افزود: انجام اقدامات لازم در جهت ارتقای سطح مهارت و دانش اعضا و همچنین سطح تکنولوژی در امور تولیدی و خدماتی بخش کشاورزی در برنامه های نظام صنفی گنجانده شده است. نظارت و کنترل بر تولید محصول سالم و با کیفیت در مراحل مختلف با هماهنگی و همکاری دستگاه های ذیربط از مهم ترین برنامه های نظام صنفی است.

وی بیان کرد: اجرای بیمه تامین اجتماعی کشاورزان از خواسته های صنفی اعضاء نظام صنفی است که خوشبختانه با همکاری بیمه تامین اجتماعی تا حدودی اجرایی شده است و جزو برنامه های سال ۹۸ نظام صنفی کشاورزی شهرستان و استان است.

دبیر نظام صنفی شهرستان دیواندره گفت: ارتقای سطح آگاهی دانش ومهارت اعضاء و ترویج شیوه های نوین در امور تولیدی و خدماتی بخش کشاورزی از وظایف نظام صنفی کشاورزی است. برگزاری جلسات اعتباربخشی به پروانه فعالیت نظام صنفی کشاورزی و معرفی نظام صنفی کشاورزی در جلسات شهرستان و مدیران ادارات جهادکشاورزی، منابع طبیعی،تعاون روستایی،  بانک های عامل ،آب، صندوق بیمه محصولات و… از برنامه های اجرا شده نظام صنفی شهرستان است .

عثمان فرجی ادامه داد: نظارت و کنترل بر تولید محصولات باکیفیت در مراحل مختلف با همکاری و هماهنگی دستگاه های ذیربط از دیگر وظایف نظام صنفی کشاورزی است. علم تجربه همراه با علم تئوری می تواند رمز گشای خیلی از مشکلات بخش کشاورزی شهرستان باشد.

وی افزود: بیمه نمودن محصولات کشاورزی از جمله اقداماتی است که کشاورزان و بهره برداران باید به آن توجه ویژه نمایند چرا که تا اندازه ای میتواند جبران خسارتی باشد برای کارگاه ها ، باغداران و مزارع خسارت دیده و این امر زمانی میسر خواهد شد و زمانی کشاورزان به آن توجه می نمایند که شرکت بیمه به تعهدات قانونی خود عمل نماید.

فرجی بیان کرد: جهت رفاه حال کشاورزان شهرستان سعی بر آن شده است که حدالامکان زمان تشکیل پرونده (که در خود دفتر نظام صنفی صورت می گیرد) با صدور پروانه فعالیت بیشتر از ۲۴ ساعت طول نکشد.

وی لازمه  رسیدن کشاورزی ودامداری را به سطح مطلوب و ارتقاء سطح زندگی ، آموزش  دانست تا از طریق آشنائی با پژوهش و فناوری به صورت کاربردی بتوانند با افزایش تولید و کاهش هزینه و کسب درآمد بیشتر سطح زندگی خود و خانواده را فراهم نمایند.

دبیر نظام صنفی دیواندره گفت: ترویج و آموزش کشاورزی در کشورهای در حال توسعه برای رسیدن به اهداف توسعه کشاورزی و روستائی یکی از عناصر ضروری است که بیشتر در قالب نظام‌های دولتی و اخیراً در برخی کشورها به صورت فعالیت‌های ترویج خصوصی کشاورزان را تحت آموزش به روش‌های مختلف قرار می‌دهند که یکی از برنامه های بسیار مهم نظام صنفی کشاورزی شهرستان در سال جاری است.